Brno namíchá vesmírný nápoj i povede soudní proces s vlkem, co sežral Karkulku

Už v pátek 27. září budou laboratoře brněnských vědeckých center svítit až do půlnoci. Chystá se unikátní Noc vědců, do níž se na jihu Moravy zapojí jedenáct institucí. Návštěvníky a návštěvnice lákají na své pojetí tématu letošního ročníku – proměnu.

Připravte se na noc, která přinese spoustu překvapení, objevů a proměn, na Noc vědců. Už tradičně se k ní připojují brněnské univerzity a vědecké instituce, které nabízejí v jinak uzavřených laboratořích tak lákavý program, že jej smrtelník nemůže zvládnout celý. Přestože na něj má sedm hodin a mezi jednotlivými místy pojede speciální autobus.

Připraveny jsou interaktivní pokusy, zábavné hry a kvízy, napínavé projekce i přednášky nabité překvapivými objevy. Bude zajímavé sledovat, jak se instituce popraly s letošním tématem, kterým je proměna. Letošní 19. ročník se totiž nechal inspirovat stejnojmennou povídkou Franze Kafky, od jehož úmrtí uplynulo sto let. Nikdo nebude nikoho měnit v brouka, metamorfóz je však věda plná.

Poplkejte si s AI

Masarykova univerzita nabídne pestrý program ze svých devíti fakult a dalších vědeckých a vzdělávacích center včetně Univerzitního centra Telč. Zapojí se například ú stav přírodovědecké fakulty RECETOX, výzkumné centrum CEITEC MU, Centrum jazykového vzdělávání MU, Knihovna univerzitního kampusu, Mendelovo muzeum nebo Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás.

Na fakultě informatiky si bude možné popovídat s umělou inteligencí v chatbotu nebo s robotem Pepperem. V kampusu na přírodovědecké fakultě si návštěvníci namíchají vlastní vesmírný nápoj: osvěžující model ledového oceánu Europy či krémové atmosféry Jupiteru.

Právnická fakulta představí interaktivní hru pro menší děti o tom, co by se dělo, kdyby se vlk dostal před soud za to, co se stalo Karkulce. Na lékařské fakultě bude možné sestavit kostru člověka či ptáka, podívat se na lebku jeskynního medvěda nebo záznam svalového trhnutí. Fakulta sportovních studií nabídne možnost vyzkoušet si, jaké požadavky jsou kladeny na adepty letu do vesmíru, farmaceutická fakulta ukáže proměnu buňky a schopnost imunitního systému zničit nádor.

Když se písek změní v čip

Na Vysokém učení technickém v Brně malí i velcí nadšenci objeví tajemství proměny písku z pískoviště v čip, zjistí, co se stane s cukrem, když hoří, nebo se zamyslí, jak technologické inovace proměňují svět sportu. Na vlastní kůži pocítí návštěvníci také proměny strachu, když si prostřednictvím virtuální reality projdou traumatizujícím zážitkem. A jak se mění lidské vnímání, zažijí díky speciálním brýlím imitujícím opilost a vliv drog. Děti si vyzkoušejí řídit dron, prosvítit analogový rentgenový snímek nebo překonat laserové bludiště. A všechny vědecké nadšence ohromí několikametrové blesky z hrajícího Teslova transformátoru.

Babi, jak se máš?

Novinkou v programu Noci vědců na MENDELU je letos spolupráce s Arnoldovou vilou, kde bude probíhat program zaměřený na mezigenerační dialog prarodičů s vnoučaty. I letos patří část programu středoškolákům a středoškolačkám, kteří se po splnění úkolů v aplikaci Moje MENDELU dostanou na Party na střeše. A všichni návštěvníci se pak v rámci letošního tématu Proměna mohou na výstavě zaměřené na proměnu nábytku v čase seznámit s typickými nábytkovými ikonami napříč historií.

Jednotlivá univerzitní pracoviště propojí speciální autobusová linka připravená zdarma. Bezbariérové spoje pojedou od bohunického kampusu přes střed města, Technologický park až k Semilassu. V programu se k nim připojí také Biofyzikální ústav AV ČR, Český hydrometeorologický ústav, VIDA Moravian Science Center, Univerzita obrany, Ústav fyziky materiálů AV ČR, Hvězdárna a planetárium Brno, Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka a Mezinárodní centrum klinického výzkumu. To se chystá návštěvníky provést fascinujícími proměnami lidské buňky, pozoruhodný bude také výlet celoživotní cestou imunitního systému člověka.

Noc vědců je unikátním projektem, který návštěvníkům nabídne pestrý program nejen v Brně, ale i v dalších 48 městech. Kompletní program akce, která je tradičně volně přístupná, najdou zájemci na webu Noci vědců.