Noc vědců se vrací a 27. září zavítá do Česka. Jihlava nezůstává stranou a přidává svoji část k letošnímu tématu, kterým je proměna. Své prostory u příležitosti největší populárně-naučné události zpřístupní Vysoká škola polytechnická Jihlava, která představí řadu workshopů, přednášek a komentovaných prohlídek. Vědecké show a další zajímavé aktivity chystají pro návštěvníky také jihlavské gymnázium, Muzeum Vysočiny Jihlava nebo Jihlavská astronomická společnost. To vše zcela zdarma.
Na proměnách stojí věda i celá živá a neživá příroda. A jak svět proměňuje zlatý řez? Kdo to chce zjistit, měl by navštívit Vysokou školu polytechnickou Jihlava, která nabídne matematický pohled na přírodu a umění. V semináři Ing. Stanislavy Dvořákové, Ph.D., z Katedry matematiky VŠPJ, který se koná ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků, se zájemci seznámí s pojmy jako zlatý poměr, božské číslo nebo božská proporce a dozví se, co má společného platební karta a pentagram nebo želva a sokol. Návštěvníci budou moci být také svědky toho, jak zlatý řez může proměnit obličej známých osobností nebo kompozici fotografie.
Když se měří proměny lidské duše
Jak psychologové měří tak abstraktní věci, jako jsou emoce, osobnost nebo inteligence? V přednášce teoretického informatika a psychologa Mgr. et Mgr. Filipa Děchtěrenka, Ph.D., z Katedry matematiky VŠPJ posluchačstvo pronikne do fascinujícího světa psychologického testování, které pomáhá nahlédnout do tajů lidské mysli. Zároveň se dozví, co znamenají termíny jako reliabilita a validita – klíčové pojmy, které určují, jak přesné a spolehlivé naše měření může být. Tato přednáška je ideální pro všechny, kdo chtějí nahlédnout pod povrch a dozvědět se, jak věda dokáže měřit něco tak neuchopitelného, jako je lidská duše.
Odeberte krev nebo rozdýchejte miminko
Vybavení pro výuku zdravotnických studijních programů prochází na VŠPJ výraznými proměnami, díky kterým je škola schopná reagovat na neustále se proměňující požadavky odborné zdravotnické péče. V letošním roce například došlo k otevření nových simulačních učeben porodního sálu a jednotky intenzivní péče. Během Noci vědců na VŠPJ akademické pracovnice Katedry zdravotnických studií provedou těmito prostory, ve kterých se studující programů jako Všeobecné ošetřovatelství nebo Porodní asistence připravují na náročné situace, jež je mohou potkat během budoucí kariéry ve zdravotnictví. Zájemci poznají například unikátní modely novorozenců, které simulují důležité životní funkce a jsou propojeny s monitorovacími systémy. Na praktických modelech si vyzkoušejí samovyšetření prsu, odběr krve nebo resuscitaci dospělého člověka i novorozence. Kromě toho se také dozvědí, jak účinně poskytnout první pomoc při dušení a jak být připraveni na situace, kdy jde o vteřiny. Seznámí se s postupy, které mohou znamenat zásadní proměnu v kritickém okamžiku a pomoci zachránit život.
Fascinující umělá inteligence
V posledních letech prochází svět výraznými proměnami v důsledku dynamického vývoje umělé inteligence. Na tuto transformativní povahu umělé inteligence se během Noci vědců na VŠPJ zaměří hned několik programových položek. Přednáška Ing. Jana Mittnera, Ph.D., z Katedry technických studií objasní základy AI, strojového učení a neuronových sítí a nechá nahlédnout do toho, jak tyto technologie transformují průmysl, zdravotnictví a další odvětví. Hravou a kreativní stránku umělé inteligence pak zájemci prozkoumají u AI fotokoutku, který na Noci vědců na VŠPJ uvedou do provozu akademické pracovnice Katedry ekonomických studií zapojené do projektu AI Catalyst.
Noc vědců na VŠPJ však přinese návštěvníkům celou řadu dalších zážitků. „Budete si například moct zahrát Tetris na starém počítači Commodore 64, sledovat fascinující proměny, kterými prochází materiály během 3D tisku či tlakových a ohybových zkoušek nebo se dozvědět o technologických proměnách 4. průmyslové revoluce, které se odehrávají ve výukové továrně CP Factory. Můžete se také zúčastnit večerní prohlídky Jihlavy, kterou zajistí Cestovní kancelář VŠPJ, nebo exkurze do nově otevřené laboratoře automatizace,“ uvádí Mgr. Martina Tomšů, organizátorka Noci vědců na VŠPJ.
Noc vědců dál do kraje
Nově se letos Noc vědců pokusí k vědě přitáhnout i děti a zájemce z odlehlejších koutů Kraje Vysočina. „Hledáme školu, jejíž žáci by měli zájem přijet do Jihlavy prožít Noc vědců společně s námi. Nabízíme jim zdarma dopravu do Jihlavy a zpět. Rádi bychom tak dostali Noc vědců i k těm, pro které není tak jednoduché dorazit do Jihlavy v pátek večer, a přesto chtějí zažít vědu společně se svými spolužáky a užít si tu jedinečnou atmosféru Proměny. Zároveň bychom je tím i chtěli motivovat k tomu, aby Noc vědců příští rok uspořádali ve svém městě,“ vysvětluje Tomšů.
Co mění žížaly?
Pestrý program čeká návštěvníky také doslova přes ulici od VŠPJ na Gymnáziu Jihlava. Ve svých přednáškách a vědeckých show se jihlavské gymnázium zaměří například na fyzikální proměny spojené s chvěním a vlněním nebo na proměny, které mají na svědomí žížaly. Noci vědců se zúčastní také Muzeum Vysočiny Jihlava, v jehož prostorách se budou moci zájemci o vědu dozvědět více například o proměnách fauny nebo geologických proměnách. Do Noci vědců v Jihlavě se letos po roční pauze zapojí i Jihlavská astronomická společnost, která na Bráně Matky Boží, nabídne možnost pozorování Slunce. Stejně jako v minulých letech nebude chybět ani nocvědecký speciál Hospodského kvízu. Ten se uskuteční již v úterý 23. září 2024 v Dělnickém domě Jihlava.
V letošním roce je Noc vědců podpořena programem Evropské unie Marie Skłodowska Curie Actions s projektem METAMORPHOSIS v rámci výzvy HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01.
Kompletní program Noci vědců v Jihlavě naleznete na www.nocvedcu.cz/jihlava.