Jak vrátit na výsluní tradiční evropskou vlnu? Studující UMPRUM navrhují cesty

Jak vrátit na výsluní tradiční evropskou vlnu, která je nahrazena jemnějším merinem? Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) představuje na Dutch Design Week v Nizozemsku svůj nejnovější projekt, který otvírá otázky, jak dostat tyto přírodní zdroje opět do centra zájmu a pomoci tak k oživení opomíjeného materiálu.

Ateliér textilu a Ateliér K.O.V. (Koncept-Objekt-Význam) se ve společném interdisciplinárním výzkumu zaměřily na místní ovčí rouno, jeho vlastnosti, společenský kontext i možnosti jeho využívání. Motivací bylo nejen téma udržitelnosti, ale i vědomí, že česká vlna je místo dalšího využití často ničena. 

„Šlo nám o zachycení tématu, které rezonuje v textilním „světě“ už nějakou dobu. Netýká se to jen České republiky, víme že odklon od lokální vlny trápí dlouhou dobu více evropských zemí. Téma nás zaujalo natolik, že jsme se rozhodli jej sami prozkoumat na akademické půdě s představou, že do společnosti tak vneseme více povědomí o této problematice, která by se mohla začít aktivněji komunikovat. Jak jsme již zmínili, nejsme jediní, koho toto téma a hledání řešení problému zajímá. Pro další pokračování projektu jsme se spojili s dalšími zapálenými partnery – nizozemskou Design Academy Eindhoven a švédskou vysokou školou Konstfack,“ seznamují s projektem a jeho budoucností Linda Kaplanová, vedoucí Ateliéru textilu, s vedoucím Ateliéru K.O.V. Tadeášem Podrackým.

Oba zmíněné ateliéry a uchopily téma jako společnou příležitost pro změnu pohledu na českou vlnu. Po komplexním prostudování celé problematiky přinesli studenti a studentky řadu různorodých projektů a návrhů, které přehodnocují pohled na českou vlnu, nabízí její další zpracování či ji vnímají jako médium pro lepší komunikaci společenských témat a problematiky udržitelnosti.


Průzkum vlny, jejích kvalit a možností se propisuje do četných oblastí – od zdraví, vzdělání, po schopnosti vyprávět příběhy či akumulovat vodu a zavlažovat rostliny. Některé z prezentovaných prací ilustrují problematické momenty světového trhu s vlnou, jiné otevírají nové pohledy na problematiku formou spekulativních projektů a další hledají i nové způsoby využití vlny v produktovém designu.


Výstava VLNA na Dutch Design Week představí celkem 9 projektů, které jsou na první pohled velmi různorodé, ale pojí je jedno společné téma, a to šetrný přístup a zájem o znovuvyužití evropské vlny v lidských životech.

Do programu výstavy jsou zahrnuty i kreativní workshopy. První vychází z vystaveného projektu „Může mít krtek postel z vlny?“, který pracuje s dětmi prvního stupně základní školy. Hravou formou je seznamuje s problematikou vlny, jejími vlastnostmi a využitím. Kromě teoretické části ji využívá v různých kreativních úkolech. Druhý workshop nabídne návštěvníkům možnost vyrobit si metodou plstění malou schránku na pěstování rostlin. 

Podrobné informace o projektu: https://www.are.na/vlna-umprum/channels