Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) se stala jedním z řešitelů projektu SurfToGreen, který získal financování v rámci prestižního programu Horizon Europe. Tento pětiletý výzkumný projekt je zaměřen na vývoj nových biosurfaktantů, tedy udržitelných povrchově aktivních látek, a jeho hlavním cílem je nahradit v produkci surfaktantů fosilní suroviny.
Projekt SurfToGreen si klade za cíl vyvinout nové, ekologicky šetrné povrchově aktivní látky na bázi obnovitelných surovin. Tyto biosurfaktanty budou využívány v klíčových odvětvích, jako je kosmetický průmysl, textilní výroba a zemědělství. Inovativní přístup projektu spočívá v použití biomasy získané z vedlejších a odpadních produktů zemědělství a potravinářství pro design a výrobu surfaktantů nové generace. V rámci projektu budou nové formulace testovány co do účinnosti, udržitelnosti a bezpečnosti v uvedených průmyslových aplikacích.
„Výjimečnost projektu spočívá v jeho orientaci na praktické výstupy – nové povrchově aktivní látky, které budou uvedeny do průmyslové výroby a budou vyrobeny na základě ekologických principů zelené chemie ve výrobních procesech zajišťujících minimální dopad na životní prostředí. Tento přístup je podpořen spoluprací s velkými průmyslovými partnery, kteří jsou zárukou toho, že vyvinuté produkty budou skutečně aplikovány v reálných výrobních procesech a budou konkurenceschopné z hlediska nákladů i výkonu ve srovnání s alternativami na bázi ropy,“ říká hlavní řešitel projektu Petr Humpolíček.
Projekt SurfToGreen sdružuje osmnáct klíčových partnerů z Evropy, průmyslových aktérů i špičkových výzkumných pracovišť akademické sféry a výzkumných organizací, včetně Univerzity v Göteborgu, konsorcia italských univerzit, partnerů ze Španělska, Portugalska, Finska a přidružených partnerů z Japonska a Číny.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně hraje v projektu klíčovou roli v oblasti testování bezpečnosti vyvinutých látek, např. jejich toxicity, iritačního potenciálu a senzitizace kůže na in vitro tkáňových modelech. Zajišťuje také stanovení antimikrobní účinnosti látek.
Do projektu se aktivně zapojí jak akademičtí pracovníci, tak studenti doktorského studia zaměřeného na oblast kosmetiky a biomateriálů. Studium orientované na kosmetiku a biomateriály se na UTB rozvíjí od roku 2009, kdy byla na Fakultě technologické poprvé akreditována bakalářská specializace zaměřená na výrobu kosmetických přípravků, která v průběhu let vykrystalizovala do silného a udržitelného směru. V roce 2018 fakulta získala akreditaci studijního programu Biomateriály a kosmetika, čímž se UTB stala jedinou vysokou školou v České republice, která v bakalářském, magisterském i doktorském studiu vychovává odborníky v těchto oblastech.
„Projekt SurfToGreen je pro nás obrovskou příležitostí a potvrzením silného zaměření na udržitelnost a inovace v oblasti biomateriálů a kosmetiky. Naším cílem je nejen přispět k vývoji ekologických produktů, ale také poskytnout našim studentům cenné zkušenosti v oblasti aplikovaného výzkumu a spolupráce s průmyslovými partnery,“ dodává docentka Věra Kašpárková, která se výzkumu v této oblasti věnuje řadu let. „Zároveň tento projekt ukazuje, jak naše univerzita reaguje na výzvy současného světa, kde jsou inovace v oblasti udržitelnosti klíčové pro budoucnost průmyslu,“ uzavírá Věra Kašpárková.