Brněnské univerzity slaví sto let: Srazy, výstavy i festivaly

Sté výročí slaví letos dvě brněnské vysoké školy: Masarykova i Mendelova univerzita. Vyvrcholení programu školy naplánovaly na 15. června, shodně chystají velké srazy absolventů a festivaly MENDELU fest a Festival MUNI 100, které obsadí stadion za Lužánkami a brněnské výstaviště. Svou historii připomenou také na výstavách.

Vysoká škola zemědělská, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita nebo Mendelova univerzita v Brně. Každý, kdo má doma diplom s těmito názvy jedné instituce se může přijet do Brna podívat na Sraz století neboli setkání všech absolventů, které pořádá MENDELU v sobotu 15. června od 10 hodin dopoledne ve svém areálu v brněnských Černých Polích.

Až do čtyř hodin odpoledne budou mít zájemci možnost prohlédnout si jednotlivé fakulty při komentovaných prohlídkách, zajít si na workshopy či do Botanické zahrady a arboreta podívat se na práci současných studentů nebo ochutnat vína z produkce univerzity. „Připravili jsme program nejen pro absolventy, hudební vystoupení či občerstvení. Komentované prohlídky jednotlivých fakult si musí zájemci zarezervovat předem, mohou si je ale kdykoliv prohlédnout i bez průvodce,“ uvedl mluvčí MENDELU Filip Vrána.

Na Sraz stolení naváže od 16 hodin odpoledne MENDELU Fest. Hudební festival se koná na fotbalovém stadionu za Lužánkami a diváci se mohou těšit například na vystoupení skupin Zrní či Voxel a na hlavní koncert Anety Langerové.

Na festival se může přijít podívat i veřejnost, stejně jako na výstavu historických insignií univerzity, jejích rektorů či talárů. „Zajímavostí je, že první insignie byly vyrobeny až v 30. letech, protože s jejich pořízením byly spojeny vysoké náklady. Do fondu na první insignie přispěl například prvorepublikový premiér Československa Milan Hodža,“ uvedl Vrána a doplnil, že výstava už je k vidění od 16. května a bude až do 15. června v Galerii Jih Muzea města Brna na Špilberku.

Výstavu i festival chystá také Masarykova univerzita. Sto let její existence od 17. května až do 30. září připomíná výstava v Místodržitelském paláci v Brně. Expozice MUNI 100 vznikla ve spolupráci Mendelova Muzea Masarykovy univerzity a Moravské galerie a ukáže návštěvníkům historii i současnost druhé české univerzity. Kromě důležitých událostí a osobností uvidí návštěvníci na výstavě také ukázky výzkumu, který probíhá na jednotlivých fakultách, univerzitní insignie či videa související s Masarykovou univerzitou.

Na hlavní den oslav, sobotu 15. června, chystá Masarykova univerzita absolventský sraz a festival pro všechny studenty, zaměstnanci i veřejnost. Pod heslem Teď, nebo za sto let, budou v sobotu už od 9 hodin dopoledne otevřené pro absolventy všechny fakulty univerzity s nabídkou prohlídek i dalšího programu.

Od dvou hodin odpoledne pak na brněnském výstavišti, v pavilonu A a jeho okolí, vypukne Festival MUNI100. Jeho součástí bude mimo jiné ocenění 100 absolventů všech devíti fakult, kteří obdrží Malou bronzovou medaili univerzity.

Návštěvníci festivalu se pak mohou těšit na divadelní i hudební představení. Zábava čeká i na děti. Hlavním bodem festivalu bude večerní vystoupení B-Side Bandu se zpěvákem a performerem Vojtěchem Dykem. Program je naplánovaný až do 2 hodin ranních.

Masarykova a Mendelova univerzita nejsou jediné, které si připomínají kulaté výročí svého založení. Na podzim minulého roku slavila sto let od vzniku také Veterinární a farmaceutická univerzita, která byla založena 12. prosince 1918. Sto osobností tehdy převzalo pamětní medaile a významní absolventi pak zlaté diplomy.

Sto dvacet let od svého založení si pak připomíná i Vysoké učení technické. Brněnská Veterinární a farmaceutická univerzita oslavila sté výročí založení na podzim 2018.