Popularizovat právo, přiblížit, co obnáší právnická profese, či ukázat běžně nedostupná místa chtějí pořadatelé Noci práva. Lidé se podívají třeba do vazební věznice nebo na simulované soudní řízení. Akce se koná 6. března ve třech městech – v Brně, Olomouci a Ostravě. Pro Prahu pak připravila program Probační a mediační služba.
Hlavním organizátorem Noci práva je spolek Nugis Finem, který založili absolventi olomoucké právnické fakulty. Program spolu s nimi chystají právnické fakulty vysokých škol z Brna, Olomouce a Ostravy, ale také třeba místní soudy, divadla, úřad ombudsmana či městské policie.
Zájemce čekají přednášky, interaktivní workshopy, exkurze, tematická procházka, simulované soudní jednání, otevřená studentská právní poradna, stanoviště se zábavnými úkoly i filmové projekce.
„Při organizaci akce jsme se inspirovali francouzskou La nuit du droit, která má celorepublikový charakter. Stejně jako francouzská předloha, i naše Noc práva oslavuje významný historický okamžik. Noc práva se koná 6. března, na sté výročí vyhlášení a nabytí účinnosti Ústavní listiny Československé republiky z roku 1920,“ vysvětlují organizátoři.
Olomouc myslí i na děti
Hlavní část olomouckého programu se uskuteční přímo na právnické fakultě Univerzity Palackého, která se veřejnosti otevře v pátek v 16 hodin. „Program jsme poskládali tak, aby se na fakultě celý večer něco dělo. Lidé mohou kdykoli přicházet a odcházet. Některé body programu se překrývají. Rozhodně je z čeho vybírat. Bavit chceme i děti,“ řekla Zdenka Papoušková z Právnické fakulty UP.
Na příchozí čeká například desítka přednášek a debat. „Podařilo se nám zapojit jak akademiky a studenty z naší fakulty, tak i odborníky z praxe. Přednášet a debatovat přijdou mimo jiné soudce krajského soudu, jeden z olomouckých advokátů, předseda Federace židovských obcí, zástupce armády, finančního úřadu, celního úřadu,“ vyjmenovala Papoušková.
Lákadlem by podle ní měly být také interaktivní workshopy nebo praktické ukázky. Například vycházka s odborným výkladem po zajímavých místech Olomouce související s právem začne v 16.30, simulované soudní jednání v 19.00. Akci na fakultě zakončí promítání filmu Ex offo s následnou diskuzí.
Do Noci práva se zapojí také vrchní státní zastupitelství, které sídlí kousek od právnické fakulty. „Pro zájemce připravujeme přímo u nás dvě zhruba hodinové exkurze, každou pro dvacet zájemců. Jejich součástí bude výklad o historii budovy a samotném státním zastupitelství,“ naznačil vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Brno: Debatující soudci i divadlo
Stejně jako loni se v Brně zapojí Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud. „A letos se přidá také Ústavní soud. Kulturní a divadelní program obohatí také Národní divadlo Brno a Fakultní divadelní společnost, která představila dvě své hry již v loňském ročníku,“ uváději pořadatelé. Mezi zapojenými institucemi samozřejmě nemůže chybět Masarykova univerzita – program se letos odehraje na Fakultě sociálních studií, protože budova právnické fakulty se opravuje.
Na FSS začíná hlavní program brněnské části už v 16.30 inscenací Fakultní divadelní společnosti Právnické fakulty MU. Diváky čeká polodokument o procesu s Miladou Horákovou nazvaný Milada. V 19.15 zde pak uvedou další dvě divadelní Právně-etické povídky v podání studentů brněnských práv. Ve 21.40 pak tamtéž promítnou snímek 12 rozhněvaných mužů.
V programu v Brně bude ale například i diskuze se soudci NSS, k nimž se jako host, byť takřka na domácí půdě, připojí prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Ze soudců NSS již účast přislíbili Josef Baxa, Zdeněk Kühn, Tomáš Rychlý a Karel Šimka, kteří se podělí o osobní pohled na NSS a správní soudnictví. Besedu bude moderovat místopředsedkyně soudu Barbara Pořízková.
Na osobní zpověď ze svých osmnácti let zkušeností z období, ve kterém vykonává funkci vládního zmocněnce pro zastupování před ESL, pak zve Vít Alexander Schorm do divadla Reduta. Příchozí se určitě dozví i odpověď na otázku, jakými nejzajímavějšími případy se jeho kancelář za tuto dobu zabývala a jak tyto případy on osobně zvnitřku vnímal.
Ostrava otevře věznici
V Ostravě organizaci a průběh festivalu zajišťuje nadační fond Paragraf. Na okresním soudu chystají například simulované soudní řízení, se skutečnými soudci, státními zástupci, advokáty i vězeňskou službou.
Ve vazební věznici či v ústavu soudního lékařství se uskuteční komentované prohlídky, v Divadle Jiřího Myrona se pak odehraje divadelní představení ze soudní síně. Sami diváci se v něm stanou porotou.
Praha uvede dokument
Program si připravila i Probační a mediační služba. Protože sídlí v Praze, rozhodla se rozšířit původně plánovaný program a zorganizovat i pro pražské zájemce, kterým se nechce cestovat, filmové představení s následnou panelovou diskuzí s odborníky ve svých prostorách. V 18 hodin uvede dokumentární film Facing the Demons (Tváří v tvář démonům).
Diskutovat přijdou hlavní psycholog Vězeňské služby ČR Václav Jiřička, probační úředník Miloš Peroutka a odborný regionální konzultant Tomáš Kellner.