Rada pro výzkum, vývoj a inovace vyznamenala vědce z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT čestným oceněním za vědecký přínos k řešení problému epidemie COVID-19 v globálním kontextu.
Za tým vědců, kteří na jaře roku 2020 během velmi krátké doby vyvinuli a certifikovali ochrannou polomasku CIIRC RP95-3D, cenu v rámci slavnostního galavečera Česká hlava převzal vedoucí projektové kanceláře CIIRC ČVUT, Vít Dočkal. Dalšími členy týmu, kteří připravili a certifikovali ochrannou pomůcku s nejvyšším stupněm ochrany (CE), jsou Alexandr Lazarov, Pavel Burget, Jaroslav Lískovec a Petr Kadera.
Oceněná maska, která vznikla v rámci centra excelence RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production) se vyrábí pomocí 3D tisku, datové podklady pro tisk se s volnou licencí dostaly do 30 zemí a více než 100 institucí včetně amerického námořnictva či NATO. Další vývoj masky se přesunul na spin-off společnost TRIX Connections, díky čemuž se paralelně podařilo vyvinout masku pro sériovou výrobu a celý technologický transfer dotáhnout až do konce. Masku v licenci vyrábí společnost CARDAM.
„Velmi si vážíme ocenění Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Vývoj masky ukázal dvě velmi významné záležitosti pro českou vědu i průmysl. První byl velmi rychlý a inovativní přístup našich vědců, kteří v rekordním tempu řešili nedostatek kriticky důležitých ochranných pomůcek, což zároveň pomohlo vědě jako takové v očích české společnosti. Druhou je pak vysoce efektivní spolupráce vědy a průmyslu – rychlý transfer od nápadu po sériovou výrobu, zapojení desítek firem, jejich know-how či výrobních kapacit,“ říká ředitel CIIRC ČVUT Ondřej Velek. „Přál bych si, aby takovéto transfery nezůstaly v Česku ojedinělé, protože to je ta správná cesta pro přidanou hodnotu českého průmyslu, po které se intenzivně volá,“ dodává Velek.
„Naše motivace na začátku byla úplně jednoduchá: zkusit využít právě dovezené 3D tiskárny v rámci evropského centra excelence pro Průmysl 4.0 (RICAIP) a pokusit se pomoci českým zdravotníkům, kterým chyběly ochranné pomůcky,“ vysvětluje Vít Dočkal, jeden z hlavních členů oceněného týmu. „Stále nemůžeme uvěřit tomu, jaký obrovský pozitivní ohlas se nám podařilo vyvolat. Děkujeme všem, kteří nám tehdy pomáhali – zejména týmu ze Západočeské univerzity, společnostem 3Dees Industries a 3DTech. Společnosti Siemens a Škoda Auto pak byly mezi prvními, které poskytly své kapacity a tiskly masky na speciálních 3D tiskárnách.“
Respirátor RP95-M – sériově vyráběný metodou vstřikování plastů - se následně stal jedním z mála ochranných prostředků vyvinutých v reakci na koronavirovou krizi, který byl uveden do sériové výroby a získal certifikaci CE, která je platná nejen v Evropské unii, ale v řadě dalších zemí světa. Masku lze používat opakovaně, díky ověřeným postupům pro sterilizaci a dezinfekci.
„Úspěch ryze českého respirátoru, na kterém se podílela celá řada tuzemských subjektů, mě nesmírně těší. Opět se ukázalo, že česká inovativní řešení mají světový potenciál a že umíme být nápadití a soběstační i ve vypjatých situacích,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Česká maska splňující nejpřísnější parametry FFP3, která prošla plnou evropskou certifikací, je tak v duchu Inovační strategie skvělým příkladem transferu technologií s velkým exportním potenciálem.“
Tým CIIRC ČVUT nezůstal u této jediné aktivity týkající se pomoci v rámci COVID-19. Opět ve spolupráci se spin-offem ČVUT TRIX Connections nabídl v druhé vlně nemocnicím a krajům řešení pro on-line monitoring kapacity nemocničních lůžek nebo vyvíjí se společností Spur inovativní filtry do masek. Jejich výhodou bude unikátní nanomateriál a zároveň řádově nižší cena oproti standardně používaným filtrům.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace, která ocenění udělila, je odborným a poradním orgánem vlády České republiky. Ocenění patří mezi nejvyšší, jaká lze v rámci České republiky získat.