Na střeše Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni přibyly dva včelí úly. O med tu ale vůbec nejde: škola se totiž zapojila do projektu, jehož cílem je s využitím umělé inteligence podrobně monitorovat život včel. Senzory třeba rozpoznají, zda mají včely hlad, ztratily matku, nebo je trápí nákaza.
Dva úly jsou nepřetržitě sledovány kamerami a čidly. Získané údaje z projektu, na němž škola spolupracuje se společností Softech, poskytnou příležitost pro zpracování bakalářských či diplomových prací. Nahlédnout do světa včel budou moci také posluchači Dětské technické univerzity, Univerzity třetího věku i veřejnost.
Chytrá včelí laboratoř na střeše Fakulty strojní umožňuje pomocí dlouhodobých přesných měření a s využitím umělé inteligence poznat detailněji život včel. Dění kolem i uvnitř úlů zaznamenávají dvě kamery. Jedna je umístěna zpředu, druhá sleduje, co se děje uvnitř u dna jednoho z úlů, v místě, které včelaři nazývají podmet.
Tam totiž padají například rozdrobené kousky vosku, ale také roztoči, způsobující varroázu – onemocnění, kvůli kterému hynou celá včelstva. Umělá inteligence rozliší roztoče a dokáže určit jejich denní spad. Monitorováním se tak dá nákaza mezi včelami odhalit.
Mikrofon zase zaznamenává frekvenci hučení včel, která se liší například podle toho, jestli se včely připravují na rojení, mají hlad, ztratily matku a další stavy, které je počítačový systém schopen vyhodnotit.
Díky tenzometrickým snímačům hmotnosti se úly také průběžně váží. Je tak zřejmé, zda včely nosí, či nenosí nektar nebo zda se třeba vyrojily. Měří se také venkovní teplota, ale i teplota uvnitř chomáče, do kterého jsou včely v úlu semknuty během chladných zimních dnů. Podle ní se dá usuzovat, co se v úlu děje, například zda včely plodují.
„Rádi bychom díky spolupráci se společností Softech vytvořili prostor pro bakalářské a diplomové práce našich studentů, kteří by s využitím IoT laboratoře Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU rozvíjeli možnosti uplatnění chytrých technologií v oblasti monitorování včelstev,“ říká děkan Fakulty strojní Milan Edl.
V současné době začínají senzory sbírat potřebná data, která pak budou k dispozici studentům. V plánu jsou také soutěže pro účastníky Dětské technické univerzity Fakulty strojní a využití záznamů z kamer při přednáškách posluchačů Univerzity třetího věku ZČU. Díky podpoře Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU budou záznamy streamovány na YouTube, kde budou přístupné široké veřejnosti.
Včely mají dolet až 5 km, včelstva z Fakulty strojní by tak mohla sbírat nektar a opylovat květy i v blízkosti Borské přehrady. Nejde přitom o jediná důkladně monitorovaná včelstva v Plzni. Společnost Softech nainstalovala včelí úly už na několika místech v Plzeňském kraji a Praze. Přímo v krajské metropoli je jedním z míst například Správa informačních technologií města Plzně a nově přibyla koncem dubna i Techmania Science Center. Cílem science centra, jehož spoluzakladatelem je Západočeská univerzita, je prostřednictvím svého projektu Bee Tower přiblížit s využitím moderních technologií život včel a upozornit na jejich význam a nezastupitelnou roli v ekologickém systému.