Na programu měli setkání s premiérem Fialou a dalšími politiky a kromě pražského programu zavítali také do Libereckého kraje. Tam je čekala prohlídka skláren, Technické univerzity v Liberci a Ještědu.
„Dobrá komunikace s médii je pro úspěch českého předsednictví klíčová. Novinářům z předních tiskových agentur, vlivných světových deníků a dalších prestižních médií jsme představili nejen naše priority pro další půlrok v čele Rady EU, ale také českou kulturu, gastronomii, humor a kořeny naší evropské identity,“ shrnul význam návštěvy novinářů a novinářek předseda vlády Petr Fiala.
Exkurzi bruselských korespondentů evropských a amerických redakcí ve dnech 7.–10. července 2022 organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR spolu s Úřadem vlády ČR jako součást doprovodného programu k českému předsednictví v Radě EU.
Podle mluvčí české mise při EU v Bruselu Evy Hrnčířové je „press trip“ mezi zahraničními zpravodaji a zpravodajkami působícími v Bruselu již tradiční a prestižní záležitostí, o kterou je v médiích velký zájem. Ze zhruba 800 zástupců médií působících v Bruselu se na tuto cestu po České republice dostalo sotva 60.
Během čtyřdenní cesty se zahraniční novináři a novinářky setkali s premiérem Petrem Fialou a některými ministry a náměstky většiny resortů. Dominantními tématy rozhovorů byly ruská agrese na Ukrajině, plány na rekonstrukci země a další perspektiva Ukrajiny v EU.
Také na vlastní oči viděli dva projekty, které pomáhají ukrajinským uprchlíkům, kavárnu Background a Šatník Nory Fridrichové. „Češi projevují s ukrajinskými uprchlíky velkou solidaritu. Jejich pomoc a občanská angažovanost je obdivuhodná, jen přes veřejné sbírky Česko vybralo tři miliardy korun. Novinářům jsme ukázali dva projekty, ale jsou jich stovky dalších,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Novináři se dále setkali také s předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou, předsedou Výboru pro záležitosti EU Senátu Davidem Smoljakem a ukrajinským velvyslancem v Česku Jevhenem Perebyjnisem. Zavítali také do sídla Rádia Svobodná Evropa a vyslechli slavnostní koncert v Rudolfinu u příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.
Následovala cesta na sever země. Liberecký kraj pro novinářky a novináře připravil program, ve kterém představil unikátní projekt spojující sklářské dílny s názvem Křišťálové údolí. Navštívili sklářskou huť Jiří Pačinka v Kunraticích u Cvikova, kde si také prohlédli Křišťálový chrám s expozicí autorských děl, včetně speciální výstavy s názvem Evropský stůl. Pak zamířili do sklářských hutí La Svit a Novotný Glass v Novém Boru.
Další zastávkou na severu Čech byly laboratoře Technické univerzity v Liberci (TUL). „Novináři naši univerzitu navštěvují celkem často, protože jsme spolehlivým zdrojem informací do jejich zpráv, ale musím podotknout, že ještě nikdy naše univerzita nehostila najednou tolik novinářů z tolika zemí,“ řekl v úvodu návštěvy zahraničního tisku prorektor TUL Pavel Satrapa.
Zpravodajům z mediálních domů jako New York Times, BBC, Bloomberg, Le Figaro, The Times, AP, Politico, Euronews, Financial Times, Bloomberg, Le Figaro, Der Spiegel, Gazeta Wyborcza, Ukrinform, Corriere della Serra, De Volksrant a dalších vědci liberecké univerzity představili svou práci v oblasti nanomateriálů a hybridních materiálů používaných při čištění vod.
Miroslav Černík prezentoval technologii Wetland+ pro čištění vod vytékajících ze starých deponií lindanu a pesticidních látek, která se již realizuje v Hroznětíně na Karlovarsku. Michal Petrů a jeho tým představil novinářům autonomní mobilní platformu pro logistické operace v průmyslu či v terénu a vedoucí projektu 3D Star Petr Zelený z fakulty strojní prezentoval Printing Mantis – zařízení na 3D tisk budov z cementových směsí. Novináři se také seznámili s technologií výroby nanovláken střídavým proudem, kterou mají liberečtí vědci patentovánu.
Během exkurze kladli novináři vědkyním a vědcům četné dotazy, které směřovaly jak k technické stránce věci, tak k otázce financování a postavení české vědy a výzkumu. Řadu výstupů si také vyzkoušeli, jako například práci v augmentované realitě s HoloLens nebo navigaci autonomní mobilní platformy vlastním tělem. Někteří se také svezli v univerzitním elektromobilu „eŠUS“ a vyzkoušeli i nový pohled na řízení díky jízdě ve dvojautě.
Z laboratoří Technické univerzity v Liberci směřovali novinářky a novináři na místo, které je symbolem libereckého regionu i pokrokové české architektury 60. let – k horskému hotelu s vysílačem Ještěd. Výklad o této unikátní stavbě autorského tria Hubáček–Patrman– Binar a o krajské metropoli dali zpravodajům, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Květa Vinklátová a primátor Liberce Jaroslav Zámečník.