Letošní brněnská Noc vědců se uskuteční v pátek 30. září. Na její přípravě se podílí dvanáct institucí a nabídne nevšední program na téma VŠEMI SMYSLY. Zájemci navštíví laboratoře a výzkumná pracoviště, do kterých se obvykle smrtelníci nedostanou, ale i běžně přístupné prostory, které pro tento večer ožijí netradičním programem.
Veškeré vstupy v rámci Noci vědců jsou zdarma, na vybraných místech je doporučena předchozí registrace. Podrobný program je na www.nocvedcu.cz/brno.
Zrak aneb pojďme na mrknout
Poznávat světem kolem nás pomocí zraku je zcela běžné. Až 80 % smyslových vjemů nám zprostředkovává právě zrak. A tak na Noci vědců nabízí brněnské instituce jedinečné zážitky i v této oblasti. Univerzita obrany láká na seznámení s vojenskými optickými přístroji a zaměřovači, díky kterým je možné vidět i v noci. Zábavní vědecký park VIDA! zase připravil komentovanou pitvu kravího oka. Účastníci zjistí, jak ve skutečnosti vypadá duhovka, rohovka nebo sítnice, kde je slepá skvrna a proč v oku vůbec je. Eurocentrum pak nabídne hravou slepou mapu Evropy a určování evropských vědců a jejich vynálezů.
Sluch: zaposlouchej se do toho
Informační středisko Europe Direct Brno chystá program Poznej podle poslechu hymny evropských států. Na Hvězdárně a planetáriu Brno si návštěvníci při komentovaných prohlídkách nejen prohlédnou dechberoucí fotografie zachycující vznik, život i zánik hvězd, ale také si poslechnou, jak zní pulsar. Mendelova univerzita v Brně umožní ponořit se do tajů akustiky dřeva. Zájemci se naučí pomocí vlastního sluchu, ale i moderních přístrojů, odhalit kvalitu i vady dřeva. Právě tyto metody pomáhají při hodnocení stability stromů či dřevěných konstrukcí stejně jako při výběru kvalitního dříví pro mistra houslaře.
Hmat: sáhni si a ověř na vlastní kůži
Vysoké učení technické v Brně zve fanoušky vědy, aby se pokusili rozpoznat materiály jen podle hmatu. Pokud to nebude stačit, mohou zapojit i další smysly – ti odvážní třeba i chuť. Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity nabídne vyzkoušet si pouze hmatem běžné hry jako je třeba Člověče, nezlob se!, hmatové pexeso, šachy, tangram a další. Mohou řasy fungovat jako mikročističky odpadních vod? Tento předpoklad bude možné si na vlastní kůži ověřit na Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v Drásově.
Ochutnej
Masarykova univerzita osvětlí, jak je to s genetikou chutí. Proč si někdo na brokolici pochutná a jiný se jí na kilometry vyhne? Účastníci také otestují svou schopnost rozpoznat hořkou chuť a dozvědí se, co výsledek říká o jejich DNA. Mendelova univerzita v Brně zase umožní dětem i dospělým zjistit, jak se liší chuť jablek ze starých a krajových odrůd od těch současných. Univerzita obrany v Brně pak přiblíží stravování vojáků. Ukáže i přístroje a postupy, které pomáhají při skladování a hodnocení kvality potravin.
Voní?
Vysoké učení technické v Brně se zaměří se na vodu jako kapalinu, na její zápach, ale i chuť, teplotu, barvu a akustické projevy. Centrum dopravního výzkumu představí měření kvality ovzduší ve vybraných brněnských ulicích a parcích včetně přístrojů Airpointer a Leckel, které se k tomuto účelu využívají. Český hydrometeorologický ústav zase seznámí s filtry, které jsou součástí vzorkovačů kvality ovzduší.