Téma o inovační vyspělosti a spousta rozhovorů
Květen na Universitas: Téma o inovační vyspělosti i rozhovor s emeritním profesorem Stanfordu Otevřete e-mail v prohlížeči.
Universitas newsletter

Milí čtenáři,

v květnu jsme se na Universitas věnovali rozdílům v inovační vyspělosti evropských zemí. Česko neskončilo ve srovnání vůbec špatně. Jen peníze nestačí: Dobrou vědu dělá dobré vedení. A vyspělí sousedé.

Zuzana Keményová k tématu napsala tři další rozhovory: První je s ředitelem Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého Romanem Jurečkou: Na vědce, kteří chtějí založit spin-off, se u nás bohužel pohlíží jako na zloděje.

Druhou byla exministryně životního prostředí a expředsedkyně TAČR Rut Bízková: Problém není, že by výzkumu chyběly peníze, ale kam jdou.

Do třetice jsme mluvili s Jurgenem Joossensem z belgické Antverpské univerzity, jehož prací je propojovat firmy s vědci. V Belgii máme hodně administrativy. Ale transfer do praxe i díky ní funguje.

Osobnosti

Martin Kočí napsal komentář k inbreedingu na českých školách: Pandemie nás teď uzavřela. Musíme se ale po jejím konci vracet do zajetých kolejí?

Jaký bude dopad koronaviru na ekonomiku? Čekají vysoké školství a vědu chudé roky? Zeptali jsme se ekonoma a bývalého člena rady České národní banky Mojmíra Hampla: Vypnuli jsme kritické myšlení, bez něj bude návrat k novému normálu bolet..

„Dnešní systém stvořil typ badatele, který je mimořádně dobrý nikoli v samotném výzkumu, ale v jeho slibování,“ říká v rozsáhlém rozhovoru Franco Moretti, zakladatel Stanfordské literární laboratoře. Spíš než peníze potřebují vědci více volného času, říká emeritní profesor Stanfordu. .

Bezpečnosti se věnuje dlouhodobě a z různých úhlů: přes dvacet let například pracoval u moravskoslezských hasičů. Dnes vede Jiří Pokorný Fakultu bezpečnostního inženýrství VŠB – TUO. Nové technologie vyžadují nová opatření, bezpečnost je teď turbulentní obor..

Aktuality

Více než o své zdraví se lidé bojí ekonomických dopadů pandemie, ukázal průzkum z ostravské lékařské fakulty.

Polomaska z dílny ČVUT ochrání lékaře v nejtěžším klinickém provozu.

Týmy Lékařů bez hranic a dalších humanitárních organizací často působí v oblastech, pro které neexistují dostatečně podrobné mapy. S tím pomůže mapathon, do něhož se zapojili i studenti.

Kde je přednáška? Kdy je deadline? Studentům poradí nová aplikace z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

Máte podnikatelský nápad? Univerzita Palackého hledá Podnikavé hlavy.

Nové druhy vznikají na překvapivých místech: Třeba haldách odpadu z těžby na Ostravsku.

Jak pomoci dětem zvládat útoky i šikanu na internetu? Poradí online kurz Univerzity Palackého.

Přeji inspirativní čtení,
Kristýna Kašpárková,
šéfredaktorka Universitas.cz

>> více na universitas.cz
Sledujte nás na Facebooku Sledujte nás na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru Na Twitteru jsme @universitascz
© Universitas, 2020.

Naše adresa: Universitas, Žerotínovo náměstí 9, 601 77 Brno.

E-mail určen uživateli/-lce Návštěvník s e-mailem .

Pokud se chcete z newsletteru odhlásit, klikněte sem.

Můžete také změnit nastavení doručování newsletteru.