Centrum přírodovědeckých a technických oborů (CPTO) Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s firmou lontosorb pracují na vývoji speciálních sorbentů. V prostorách vyhrazených fakultě životního prostředí vznikla laboratoř speciálních sorbentů. Právě zde v těchto dnech probíhají testy tzv. AMD perlové celulózy, která vstupuje na trh.
AMD perlová celulóza je výsledkem několikaletého společného vývoje FŽP UJEP a firmy Iontosorb. Jde o speciální sorbent s amidoximovou funkční skupinou, který byl před nedávnem uveden na trh pod značkou Iontosorb AMD. Ve srovnání s jinými sorbenty na bázi perlové celulózy se Iontosorb AMD vyznačuje zcela unikátními vlastnostmi, například schopností rozkládat organofosaforečné pesticidy.
Perlová celulóza je tak trochu českou specialitou. Byla vyvinuta již v 70. a 80. letech minulého století na základě původního českého patentu pracovníků AV ČR a její výroba byla zavedena v tehdejších Severočeských chemických závodech v Lovosicích. „Jde o vynikající materiál vhodný pro získávání cenných látek ve farmacii a dělení složitých směsí biochemii, který je dnes dostupný pod obchodním názvem Perloza. Speciální sorbenty na bázi perlové celulózy dodává již od počátku 90. let firma Iontosorb,“ přibližuje Pavel Janoš z FŽP UJEP.
Iontosorb je firma, která by byla v Americe označená jako „garážová“, ovšem s tím rozdílem, že vývoj sorbentů se neodehrával v garáži, nýbrž v pronajatých nebytových prostorách jednoho z činžáků v Krásném Březně v Ústí nad Labem. Zde Oldřich Tokar, majitel a jediný zaměstnanec firmy Iontosorb, který se nechtěl smířit s tím, že Spolchemie opouští výrobu tehdy dosti populárních ionexů, vyvinul celou řadu sorbentů na bázi perlové celulózy, jimiž se proslavil po celém světě.
To neuniklo pozornosti Pavla Janoše, který na FŽP UJEP zkoumal trochu jiné sorbenty určené k likvidaci toxicky chemických látek, např. pesticidů. Narazil přitom na disertační práci jednoho čínského studenta z MIT (Massachusetts Institute of Technology), který k likvidaci toxických organofosfátů využil určité deriváty akrylátových polymerů. „Obrátil jsem se na Oldřicha Tokara s dotazem, zda by bylo možné připravit podobný materiál, nikoliv však na bázi syntetických pryskyřic, nýbrž na bázi přírodního (tedy plně obnovitelného) materiálu, jakým je perlová celulóza,“ vzpomíná Pavel Janoš.Tak začala historie AMD perlové celulózy – Iontosorb AMD.
„O Iontosorb AMD zatím jeví opatrný zájem různá výzkumná pracoviště. Vojáci ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně zpočátku nevěřili, že něco takového může fungovat, neboť byli zvyklí spíše na agresivní a páchnoucí odmořovací činidla. Na pohled docela příjemný Iontosorb je překvapil svou schopností rozložit obávaný soman či VX agent během několika minut,“ popisuje s úsměvem PavelJanoš.
Soman a VX agent patří mezi nejnebezpečnější bojové chemické látky, tzv. nervově paralytické organofosfáty. „Vzhledem k tomu, že známe dobře mechanismus působení Intosorbu na tyto látky, jak z laboratorního bádání, tak z počítačových simulací, jsme přesvědčení, že by si Iontosorb AMD poradil i s pověstným Novičokem, jehož (předpokládaná) struktura je podobná uvedeným látkám,“ dodává Pavel Janoš.
V laboratořích FŽP nyní zkoumají ještě další sorbenty na bázi perlové celulózy. „Naším cílem je uvést na trh celou rodinu nových nebo inovovaných sorbentů,“ uzavírá Pavel Janoš. Univerzita tedy ani v těchto dnech rozhodně nezahálí a výzkum pohání dál. Uvedení na trh nového produktu díky jeho testování v laboratořích UJEP vědeckými pracovníky UJEP toho budiž dokladem.