Akademii věd povede bioložka Eva Zažímalová

Novou předsedkyní Akademii věd České republiky (AV ČR) se dnes stala jednašedesátiletá bioložka Eva Zažímalová. Po biochemičce Heleně Illnerové je tak druhou ženou v čele akademie. Ve funkci vystřídala Jiřího Drahoše, instituci povede do roku 2021.

„Udělám vše, aby byla Akademie věd ve stále lepší kondici – nejde o práci pro jednoho člověka, a tak se těším na spolupráci se členy Akademické i Vědecké rady, jakož i s řediteli ústavů,“ uvedla po svém zvolení Eva Zažímalová. Během čtyřletého mandátu se chce zaměřit na lepší financování akademie a podporu špičkového výzkumu v kontextu Strategie AV21.

Novou předsedkyni zvolil 93 procenty hlasů na konci loňského roku akademický sněm AVČR, byla jedinou kandidátkou. Do funkce ji jmenoval prezident Miloš Zeman 14. března.

Prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. (1955)

  • Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (UK), obor chemie se specializací biochemie.
  • Od roku 1983 pracuje v Akademii věd v Ústavu experimentální botaniky, který v letech 2007–2012 vedla. Od roku 2013 je profesorkou pro v oboru anatomie a fyziologie rostlin na Přírodovědecké fakultě UK.
  • Zabývá výzkumem fytohormonu auxinu, jeho metabolismem a molekulárními mechanismy jeho působení a transportu v rostlinných buňkách. Její práce byly bez autocitací citovány více než 1400krát.
  • Přednáší na Přírodovědeckých fakultách UK a Jihočeské univerzity. Je členkou oborových rad na Přírodovědecké fakultě UK a Agronomické fakultě Mendelovy univerzity. Působí ve Vědecké radě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.