Milí čtenáři,
v dubnu se samozřejmě i Universitas věnuje pandemii koronaviru.
Univerzity jsou kvůli koronaviru zavřené, ale ve virtuálním světě se otevřely víc než kdy předtím. Nabízejí studentům (a často i veřejnosti) své online zdroje zdarma, spouštějí YouTube kanály, učitelé streamují přednášky i pořádají webináře. A univerzitní knihovny, ač zavřené, knížky skenují, nechávají přede dveřmi nebo posílají poštou.
Co říká na řešení pandemie COVID-19 teorie her? Čtěte přeloženou studii kanadského ekonoma Kevina Bryana.
Vydali jsme přehledný rozcestník vysokoškolské pomoci. Studenti i pedagogové teď totiž dobrovolničí, kde to jde: Pomáhají v nemocnicích. Šijí roušky. Brigádničí u zemědělců. Vyvíjejí aplikace – chatboty i vyhledávače epidemiologicky nejbezpečnějších tras a obchodů. Vysílají online vlastní pohádky. Doučují online matematiku i dějepis.
I jindy bezproblémové vztahy si v době pandemie a karanténních opatření mohou projít krizí. A ne jednou. Jak s dětmi a dospívajícími mluvit o koronaviru? Jak zvládat práci z domu i druhou šichtu v podobě vzdělávání dětí? Poradí dětská psycholožka Zuzana Masopustová z Masarykovy univerzity.
A připomínám ještě březnový rozhovor, protože je to nejčtenější článek našeho webu vůbec: Lékařka a docentka centra Recetox Julie Dobrovolná v něm popisuje, v jakém stresu kvůli pandemii žijeme a jak si pomoci.
ČVUT získalo certifikaci pro svůj nový respirátor, výroba může začít. V Nemocnici Na Bulovce usnadní testování na COVID-19 robot z téže školy. A Univerzita Tomáše Bati vyrábí kvůli koronaviru vlastní dezinfekční gely.
Další aktuality
Experti z Mendelovy univerzity v Brně se spolu s dalšími dobrovolníky snaží zachránit Masarykův les v Izraeli.
Neproniká východní populismus a nacionalismus z Ruska i do Česka? Jak vlivné jsou u nás ruské a panslovanské symboly? Popíše to tým Marka Čejky.
Přeji inspirativní čtení,
Kristýna Kašpárková,
šéfredaktorka Universitas.cz
|