Česká republika má nový superpočítač. Respektive počítačový klastr pro výzkum umělé inteligence. Nejvýkonnější zařízení v zemi pro výzkum umělé inteligence v hodnotě 41, 6 milionu korun provozuje nové Výzkumné centrum informatiky. Využije jej pro aplikace v robotice, bioinformatice, vývoji aplikací pro počítačovou bezpečnost nebo řízení autonomních aut.
Výzkumné centrum informatiky (RCI) se věnuje excelentnímu výzkumu v oblasti počítačových věd a umělé inteligence. Jeho provoz je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci výzvy Excelentní výzkum s celkovým rozpočtem 580 milionů korun. Díky této dotaci bylo možné výkonný klastr, který se nachází v podzemí historické budovy Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí, vybudovat. Na rok 2022 pak centrum plánuje navazující rozšíření celého zařízení.
„Máme úžasnou příležitost pracovat na společném výzkumném cíli napříč celou univerzitou a posouvat vývoj informatiky na mezinárodní úroveň,“ vysvětluje Michal Pěchouček, vedoucí RCI a též vedoucí katedry počítačů Fakulty elektrotechnické. Očekává, že experti z jeho centra pokročí ve výzkumu strojového učení, umělé inteligence, teoretické informatiky, bioinformatiky, vysoce výkonných výpočtů, velkých dat, kyberbezpečnosti nebo počítačové grafiky. S nově vybudovaným počítačovým klastrem se otevírají převratné možnosti.
Klastr takového výkonu na ČVUT už poměrně výrazně chyběl. „Výzkum a experimentální vývoj vysoce výkonných a škálovatelných algoritmů probíhá třífázově. Nejdříve na osobních počítačích pro malé instance dat, pak je třeba ověřit korektnost a škálovatelnost algoritmů na dostatečně velkém klastru a následně vyhodnocení efektivnosti a škálovatelnosti na těch největších světových superpočítačích. Špičková architektura nově instalovaného RCI klastru umožní výzkumníkům efektivně zvládnout tuto druhou fázi vývoje vysoce škálovatelných algoritmů,” říká , vedoucí katedry počítačových systémů z Fakulty informačních technologií ČVUT Pavel Tvrdík.
Technické parametry zařízení jsou obdivuhodné. „NVIDIA V100 Tensor Core GPU představuje nejvýkonnější akcelerátor pro tzv. high performance computing (vysoce výkonné výpočty) a umělou inteligenci. Celkový instalovaný výkon přes 6 PetaFLOPS dělá z instalace na ČVUT aktuálně nejvýkonnější superpočítač pro AI aplikace v České republice,“ popisuje za společnost NVIDIA Rob Evans, ředitel regionu EMEA v oblasti high performance computing a umělé inteligence.
Uvést do provozu takto výkonný superpočítač nebyl jednoduchý úkol. „Celá instalace nám zabrala šest týdnů včetně dodávky všech hardwarových součástí, instalace klimatizace a rozběhnutí softwaru,“ vysvětluje Petr Plodík z firmy M Computers, která měla implementaci klastru na starost. „Vybudovat takový klastr v centru Prahy je poměrně unikátní. Museli jsme vytvořit nové rozvody pro napájení a chlazení a navíc jsme čelili limitům zdejší trafostanice,“ upřesňuje Plodík.
Díky vysokému výkonu klastru budou vědci z RCI moci v plné šíři provádět základní výzkum metod hlubokého učení, které je klíčové pro umělou inteligenci, například pro aplikace v robotice, bioinformatice, vývoji aplikací pro počítačovou bezpečnost nebo řízení autonomních aut. A v těchto oblastech teď díky projektu RCI bude Česká republika moci konkurovat i zahraničním univerzitám a centrům excelence.
Více informací o projektu je na webu zde.