Mezinárodní summit o budoucnosti vědy ve střední a východní Evropě a jejím přínosu pro světový výzkum začíná dnes v Olomouci. Na akci nazvanou Excelence ve výzkumu: Nová Evropa 2018 míří zástupci univerzit, výzkumných institucí z Evropy, Japonska, Hong Kongu či USA. Diskutovat hodlají o tom, jaké měly změny v zemích, které přistoupily do Evropské unie po roce 2004, vliv na jejich vědu a výzkum a jaké nabízí příležitosti pro světovou vědu. Podobná akce se ve střední a východní Evropě koná poprvé. Pořádá ji Univerzita Palackého ve spolupráci s britskou společností Times Higher Education.
Mezi představiteli zahraničních univerzit a výzkumných institutů vystoupí také rektoři českých vysokých škol Jaroslav Miller, Tomáš Zima a Mikuláš Bek či zástupci Akademie věd Pavel Hobza nebo její bývalý předseda Jiří Drahoš.
Na summitu také editor světových žebříčků Times Higher Education Phil Baty představí vůbec první srovnání univerzit takzvané Nové Evropy, tedy vysokých škol ze třinácti států, které vstoupily do Evropské unie od roku 2004. Kromě kompletního rozboru žebříčku představí i metodiku jeho sestavování.
Součástí odborného summitu bude i přednáška pro veřejnost s názvem Věda a Nová Evropa – Excelence ve Staré a Nové Evropě. Akademici na ní shrnou závěry summitu a budou diskutovat o příležitostech pro českou vědu. Koná se ve čtvrtek 26. dubna od 18 hodin v Kapli Božího Těla (ulice Univerzitní 3, Olomouc).
Summit pořádá olomoucká Univerzita Palackého ve spolupráci s britskými Times Higher Education, jednou z nejvýznamnějších společností provádějících hodnocení univerzit z celého světa a poskytujících zpravodajství z oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Mediálním partnerem akce je magazín vysokých škol Universitas, který ze summitu přinese reportáž, tweety s aktualitami a rozhovory.
Program summitu je k dispozici zde.