Po online pauze se uskuteční Noc vědců v okolí Prahy opět i v prezenční formě. V pátek 24. září tak můžete navštívit přednášky ve hvězdárnách v okolí Prahy, podívat se na hodiny ve 3D tisku na Dvořákově gymnáziu a SOŠE v Kralupech n/Vlt či zúčastnit se pokoření nového rekordu s Laborky.cz.
Noc zasvěcenou vědě a poznání zažije vedle univerzit řada institucí v okolí Prahy. Letošní šestnáctý ročník Noci vědců nese téma Čas, který bude ústředním motivem na všech zapojených místech.
Laborky.cz při Gymnáziu ve Slaném je silně spjato s Českou knihou rekordů, kam se zapsalo např. největším vzduchovým dělem, největší magnetickou dráhou pro supravodivou levitaci, největším Machovým vlnostrojem a jinými rekordními aktivitami. I letos se pokusí o nový rekord na téma Hvězdy a vy můžete být u toho.
Ve Vlašimské astronomické společnosti si můžete změřit čas pomocí slunečních hodin a jít na přednášku Dušana Majera “Čas a hledání života ve vesmíru”.
Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném si připravila přednášku profesora Jiřího Podolského O čase, astronomii i pravěku v aule gymnázia ve Slaném. A společně s Laborky.cz budou zapisovat nový český hvězdný rekord.
Ve Hvězdárně města Mladá Boleslav si užijete přednášku O způsobech měření času v dávné i nedávné minulosti a v současnosti (od sledování oblohy až k moderním atomovým hodinám). A také můžete navštívit workshop na měření času s arduinem – např. výroba minutky do kuchyně (aneb co dát mamince k Vánocům?).
Na Dvořákově gymnáziu a SOŠE v Kralupech nad Vltavou poznáte 3D tisk na vlastní oči! Prozkoumáte rozdíl mezi tiskárnou Průša a Molestock, uvidíte modely hodin podle návrhů našich studentů a sami si můžete vyzkoušet cestu od návrhu modelu až k tisku.
Do Noci vědců v okolí Prahy se mimo jiné zapojí také Astronomický ústav AV ČR, Ústav anorganické chemie AV ČR a Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a hvězdárny v Ondřejově i na Žebráku.
Rozhodně prozkoumejte celý program Noci vědců v Praze a okolí, naplánujte si místa, která navštívíte a ztraťte se s námi na jednu noc v čase. Více informací také najdete na FB události Noc vědců v Praze a okolí 2021.
Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 101036051.