Nanochemie a Instagram? Na první pohled nepravděpodobná kombinace. Ale dva studující z Technické univerzity v Liberci dokázali, že věda může být nejen užitečná a inspirující, ale i vtipná a virální na sociálních sítích. Tři jejich nejúspěšnější instagramové příspěvky nasbíraly za poslední měsíc dohromady přes 1,3 milionu zhlédnutí.
Když David Mareš a Pavlína Konopáčová začali na popud svého vedoucího docenta Michala Řezanky spravovat instagramový účet svého oddělení, původním záměrem bylo nalezení možné spolupráce s firemním prostředím. Brzy ale zjistilito, co z velké míry očekávali, že popularizace každodenních laboratorních činností má mnohem větší potenciál.
„Původně měl Instagram sloužit k tomu, aby si nás všimly firmy a mohli jsme navázat spolupráci. Jenže to moc nefungovalo,“ vzpomíná David Mareš. „Tak jsme se rozhodli změnit cílovou skupinu a zaměřit se na studenty a vědeckou popularizaci.“
A zadařilo se. Jejich příspěvky, ve kterých kombinují vědecké experimenty s humorem a jednoduchým vysvětlením, si rychle začaly získávat pozornost. „Mysleli jsme si, že růst bude postupný, ale několik našich videí se stalo virálními,“ dodává Pavlína Konopáčová.
Samotný proces vzniku příspěvků byla zkušenost získaná metodou pokus–omyl. „Ze začátku jsme chtěli dělat odbornější obsah, ale rychle jsme pochopili, že takhle Instagram nefunguje. Museli jsme informace zjednodušit, zrychlit a udělat je atraktivní. A krátká, dynamická videa byla trefa do černého,“ vysvětluje Mareš.
Jeden z nejúspěšnějších příspěvků? „Rozhodně video s nukleární magnetickou rezonancí. Ukazovali jsme ji jako věštící kouli, která sama řekne, co analyzuje za látku. Ve skutečnosti to samozřejmě tak jednoduché není. Bohužel!“ směje se Konopáčová.
„Sledující dokonce v komentářích poznali chemický vzorec. O použití magnetické rezonance se však rozjela velká diskuze, což určitě pomohlo rozšíření videa. To mělo za dva dny dvě stě tisíc zhlédnutí. Ty však neustále rostou a je jich již přes půl milionu a k tomu třicet tisíc lajků.“
A co nejvtipnější reakce? „Jeden sledující mi k videu Jak nás vidí chemické reakce napsal, že bych se neměl usmívat na chemickou reakci, ale měl bych k ní mít respekt,“ vypráví David.
Ale kromě vtípků se nám ozývají i lidé se skutečným zájmem o spolupráci. „Například jeden výzkumník z Indie chtěl analyzovat svoje vzorky na našem přístroji.“
Plány do budoucna? „Rozhodně zůstaneme u vtipných videí! Chceme ale ukázat i další měřicí metody a přístroje, které máme u nás na oddělení – BET pro stanovení měrného povrchu, infračervenou spektroskopii nebo Ramanovu spektroskopii.“ Ta našla důležité uplatnění například při analýzách alkoholu během metanolové aféry.
Kromě témat ze svého oddělení by rádi zapojili i témata z dalších oddělení ústavu. „Třeba videa s elektronovou mikroskopií nebo 3D tisk,“ zmiňuje Mareš. „Rádi bychom do natáčení zapojili i další členy oddělení či nové studenty u nás. Zatím se ale moc nehrnou, spíš nám radí, jak bychom měli videa natočit. Asi se stydí! Nechtějí být na videu,“ směje se.
Jedno je jisté: nano na Instagramu frčí a ukazuje, že i laboratorní prostředí může být nejen užitečné, ale i zábavné.