Posluchači Univerzity třetího věku vymalovali dětské oddělení nemocnice

Sestřičky dětského oddělení Masarykovy nemocnice vymyslely už loni v létě s výtvarnicí a lektorkou malby z Univerzity J. E. Purkyně Jitkou Kratochvílovou, že zdi dětského oddělení potřebují vymalovat.

„Oslovila jsem tehdy svoje posluchače z kurzu, naprosto nezištně a dobrovolnicky se k akci přihlásili,“ popisuje Kratochvílová. Parta jedenácti seniorů vyzdobila chodbu nemocnice už před časem šestnácti motivy pohádkových a večerníčkových postaviček. O minulém víkendu se na dětské oddělení vrátili, aby dokončili výzdobu vstupních prostor, které byly předtím v rekonstrukci. Opět šlo o poměrně velké plochy.

„Malování se tentokrát účastnilo devět posluchačů. Opět jsme se drželi tematiky večerníčků, takže na stěnách již nyní můžete hledat nejen notoricky známé české postavičky, například Macha a Šebestovou, Maxipsa Fíka, Ferdu Mravence, včelku Máju nebo Pučmelouda, ale také králíčka Binga a jeho přátele z britského kresleného seriálu pro děti,“ říká Kratochvílová.

„Dříve jsem na takové věci neměla čas. Dnes ho mám a ráda maluji a tvořím. Malovat nemocným dětem obrázky mě nejenom baví, ale i naplňuje,“ vysvětila jedna z účastnic Zdenka Tučková.

A jak si „malíři“ celý den užívali? „Bylo to super, každý člen týmu si našel vlastní místo a pozici pro malování, někdo stál na štaflích u stropu, druhý klečel na zemi. Předem jsme si vybrali a připravili motivy, někteří jsme je přenášeli na zeď pomocí šablony, někdo maloval rovnou,“ popisuje pracovní den a techniky další účastnice Milada Jechová a dodává: „Zvládli jsme to, jsme dobrá parta. Moc nás těšilo, jak na obrázky reagovali děti, rodiče, sestřičky i doktoři z oddělení. Dělali jsme to pro ně, aby jim třeba nebylo tak smutno.“

Použité barvy „malířům“ proplatí nemocnice a volný čas, který kresbám věnovali, byl pro radost: „I když jsme malovali celý den a odešli doslova zničení, tak nás to moc bavilo a bylo veselo,“ popisuje Kratochvílová.

Myšlenka zkrášlit dětem nemocniční prostředí se datuje od doby, kdy v roce 2019 ležela Jitka Kratochvílová se svojí tehdy pětiměsíční dcerkou na dětském oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a uvědomila si, kolik času některé děti v nemocnici prožijí.

„Jsem moc ráda, že se nám touto cestou opět podařilo propojit starší generaci s tou nejmladší. I tento izolovaný zážitek může v dětech budovat úctu a respekt ke starším, kterého je v současném světě stále méně,“ uzavírá Kratochvílová.

Kromě jasného základního vyznění pomoci a zprostředkování radosti tato akce potvrzuje i současný pozitivní trend prospěšnosti spojování mladé a starší generace. Elán a chuť dříve narozených udělat něco pěkného pro ty nejmenší je na druhé straně vyrovnáván poznáním malých pacientů, že krásnou výzdobu, kterou teď kolem sebe na dětském oddělení mají, dokázali vytvořit lidé ve věku jejich babiček a dědečků.