Plzeňská webová aplikace Ventusky, která vizualizuje meteorologická data z numerických modelů, uspěla na začátku června na soutěži Vodafone Nápad roku 2017. Ze soutěže si autoři Ventusky odnesli stříbrnou medaili a zároveň mimořádnou cenu za start-up roku, která se uděluje projektům s největším potenciálem do budoucna.
Aplikace je dostupná na webu. Na mapě světa zobrazí vývoj tlaku, větru, oblačnosti, srážek nebo teplot. Kromě počasí dokáže sledovat také výšky vln a v oblastech postižených hurikány nebo tajfuny může pomoci s přesnější předpovědí počasí.
Porota ocenila především užitečnost a zajímavé zpracování projektu. „Počasí na Zemi funguje jako provázaný systém – například hurikán v Atlantiku ovlivní i rozložení tlakových útvarů v Evropě. Naše aplikace umožňuje zajímavým způsobem zobrazovat právě tuto provázanost celého systému,“ vysvětluje autor aplikace David Prantl, student doktorského studia Západočeské univerzity v Plzni. Na projektu spolupracoval se svým bratrem Martinem, který na téže univerzitě studuje také, a s Martinem Mojzíkem.
Při zpracování aplikace využili tvůrci své dlouholeté zkušenosti v oboru. Martin Prantl se v doktorském studiu na fakultě aplikovaných věd věnuje vizualizacím dat, David Prantl z fakulty ekonomické již před několika lety založil v Plzni meteorologickou společnost InMeteo, která se zabývá poskytováním meteorologických dat společnostem v České republice.
„Do soutěže se přihlásilo téměř dvě stě projektů a máme velkou radost, že v silné konkurenci uspěl právě ten náš. Soutěž nám pomohla navázat nové kontakty a dostali jsme také důležitou zpětnou vazbu od zákazníků a potencionálních klientů,“ dodává David Prantl.
O aplikaci Ventusky už projevily zájem velké letecké nebo námořní společnosti.