Jak se zpevňuje zlomená pánevní kost? Kdo si osahal lopatku parní turbíny? Nebo kdo seděl v elektrické závodní formuli? Vše bude k vidění, slyšení a vyzkoušení u příležitosti Noci vědců na Západočeské univerzitě v Plzni.
Noc vědců 27. září od 17 do 22 hodin otevírá brány vědění široké veřejnosti – a to v prostorách Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní, Fakulty aplikovaných věd i univerzitní knihovny. Hlavním tématem a podtitulem letošní populárně-vědecké události je Proměna.
Elektro monopost
Celý semestr pracovali studentky a studenti ze čtyř fakult na svém prvním závodním monopostu s ryze elektrickým pohonem. Jak náročné bylo vyměnit součástky pod kapotou a přeměnit spalovací motor na elektrický, vysvětlí na Fakultě strojní přímo členové konstruktérského týmu. Skupina studentských nadšenců a nadšenkyň je důkazem toho, že už i během svého vzdělávání mohou začít měnit svět kolem nás prostřednictvím vědy.
V prostorách Fakulty strojní najdou lidé i ekonomy, kteří návštěvníkům ukáží, že lidské rozhodování nikdy není konzistentní v čase. Měníme jej podle podnětů, kterým jsme vystaveni. Že stačí změnit jedno číslo, přehodit pořadí informací nebo jen pozorovat ostatní k tomu, abychom zaujali odlišný názor, odhalí lidé pomocí interaktivních her. O kyberšikaně, bezpečnosti na internetu a dalších aktuálních tématech pak návštěvníky poučí experti z FPR.
A čas bude i na návštěvu speciálních laboratoří. Do své akustické komory pro testování zvuku pustí veřejnost v pátek večer Fakulta elektrotechnická. Zájemci se tam dozvědí vše o tom, jak pomocí moderních technologií změnit hlas člověka nebo zvuk nástroje. O několik dveří dál pak vědci ukáží, jak se vyrábí elektronika – a to i ta nejmenší, která se dá všít do textilu nebo obuvi a která dokáže mapovat pohyb a tělesnou teplotu člověka.
Faktor čas
Hlavním faktorem proměny je čas – nevidíte ho, necítíte ho, ale je všude kolem nás. Návštěvníci plzeňské noci vědců se vydají do dob dávno minulých, které proměňovaly lidské chápání fyziky. Od starověkého Řecka, kde Archimedes zkoumal vztlak a vytvořil základy mechaniky tekutin, až po 20. století, kdy Albert Einstein představil teorii relativity a změnil náš pohled na vesmír.
Nano operace
Chytrá okna, flexibilní displeje, nebo samočisticí a antibakteriální povrchy už několik let vyvíjejí výzkumníci na Fakultě aplikovaných věd. Teď se se zájemci podělí o své pokroky. Tyto a mnohé další moderní technologie jsou založené na nových tenkovrstvých nanostrukturních materiálech. Nano- a mikropráce pak čeká na odborníky i v případě tříštivých zlomenin pánevních kostí. Návštěvníci se dozví, že jsou sice velmi vzácné– stanou se jich jen jednotky ročně a většinou při autonehodách – jejich náprava je ale velmi složitá. Právě pro lepší hojení pánevních zlomenin vyvíjejí a testují vědci z FAV speciální fixátory, o kterých bude řeč.
Zdravotničtí záchranáři z Fakulty zdravotnických studií pak seznámí zájemce s postupem pro správné provedení první pomoci u dětí i dospělých, radiologové ukáží, jak RTG snímky proměnily práci ve zdravotnictví, a díky katedře rehabilitačních oborů si návštěvníci budou moci vyzkoušet přístroj In Body, který dává obraz o složení a změnách lidského těla.
Díky partnerským institucím ZČU, které se Noci vědců v kampusu zúčastní, se může veřejnost těšit na proměny, které by nedokázal ani David Copperfield v podání Techmania Science Center, nebo na ukázky robotických pomocníků z Centra robotiky. Doosan Škoda Power ukáže skutečnou lopatku parní turbíny a Eurocentrum Plzně představí proměny evropské vědy po 20 letech členství ČR v EU. V Plzeňském kraji Nocí vědců ožijí také Rokycany, Klatovy či Stříbro. Kompletní program včetně konkrétních míst najdete na webu www.nocvedcu.cz.