Do Česka míří Fraunhoferova společnost, nastartuje česko-německý aplikovaný výzkum

Aplikovaný výzkum v Česku dostává silný impuls. Německá Fraunhoferova společnost chce působit také v České republice a navázat s tuzemskými vědci úzkou spolupráci. Fraunhoferova společnost se sídlem v Mnichově přitom platí v aplikovaném výzkumu za evropskou špičku a je stejně proslulou vědeckou institucí, jako je v základním výzkumu například Společnost Maxe Plancka. Memorandum o spolupráci s Českem v květnu podepsali zástupci Fraunhoferovy společnosti a české Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a také Akademie věd ČR.

Vznikne tak Fraunhoferovo fórum v Česku, které má povzbudit celkovou spolupráci obou zemí v aplikovaném výzkumu. Jde o vědecké projekty, na nichž se dohodnou jednotlivé ústavy Fraunhoferovy společnosti s výzkumníky v Česku. V budoucnu by tak v České republice mělo vzniknout i Fraunhoferovo projektové centrum.

„Zatím jsou plánována tři společná pracoviště. Akademie věd se angažuje v přípravě jednoho z nich – toho, které vznikne v Brně – a pravděpodobně se bude též účastnit jako partner pracoviště v Liberci. Brněnské pracoviště bude primárně zaměřené na elektronovou mikroskopii,“ dodává Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd.

Spolupráce pomůže hlavně v technických oborech

„Podmínky jsou připraveny, přesnější datum v tuto chvíli nelze předpovídat,“ říká Radek Melichar, mluvčí místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace. Česko-německé týmy by podle něj mohly spolupracovat hlavně v oblastech, které táhnou české hospodářství. Jedná se například o biotechnologie a nanotechnologie, kde je Česko velmi silné a světově uznávané, digitální ekonomiku a kulturní a kreativní průmysl, automobilový a letecký průmysl a železniční dopravu, ale také tradiční odvětví jako strojírenství, elektrotechniku, ocelářství, slévárenství a energetiku.

„Hrajeme ve vědě nejvyšší ligu a rozšiřování spolupráce s Fraunhoferovou společností je toho jasným důkazem. Dohodli jsme se, že budeme s Němci také úzce spolupracovat v rámci vědeckých programů Evropské unie. To považuji za zvlášť důležité. Budeme totiž společně hledat cesty k evropským finančním zdrojům přímo v Bruselu, zatímco stávající doping peněz z evropských fondů do Česka během několika let skončí,“ řekl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

Zapojí se i čeští postgraduální studenti

Spolupráce s Fraunhoferovou společností, která je známá tím, že si své partnery velmi pečlivě vybírá, je dobrou zprávou také pro české univerzity a jejich výzkum. „Univerzity a vysoké školy se budou účastnit všech zatím plánovaných společných pracovišť. Za zvlášť užitečnou považuji formu spolupráce, kdy se na společném pracovišti bude podílet jak Akademie věd, tak také vysoká škola,“ podotýká Zažímalová. Dodává, že účast studentů, především postgraduálního studia, je dnes samozřejmou součástí prakticky všech výzkumných projektů. „Právě propojení systematického a koncepčního výzkumu, jaký se dělá na Akademii věd s širší účastí studentů vysokých škol, je velmi přínosné. Proto také bývají německé Fraunhoferovy instituty často umístěné v kampusech vysokých škol,“ upozorňuje Zažímalová.

Zprávu vítají všechny školy, které Universitas oslovilo. „Již jsme jeden projekt na naší univerzitě s Fraunhoferovým institutem řešili. Vzhledem k prestiži tohoto institutu bychom další velký výzkumný projekt nejen uvítali, ale podpořili i zintenzivnění spolupráce,“ ujišťuje Vojtěch Adam, prorektor pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně.

Prorektor pro vědu pražské Univerzity Karlovy Jan Konvalinka zase říká, že Německo patří spolu se Spojenými státy, Izraelem a Francií k jejich klíčovým partnerům a vědci z Karlovy univerzity již nyní s německými kolegy spolupracují na řadě projektů. „Unikátní know-how Fraunhoferovy společnosti v přenosu výsledků výzkumu do práce, takzvaný translational research, a jejich spolupráce s průmyslem a soukromou sférou je velmi inspirativní a mohla by být pro nás velmi zajímavým modelem,“ dodává Konvalinka.

I Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) vzhledem ke své poloze s německými kolegy na mnoha projektech již spolupracuje. „Rozhodně jsme spolupráci s vědci z Frauenhoferovy společnosti jednoznačně nakloněni,“ dodává mluvčí ZČU Kateřina Modrá.

Pro brněnskou Masarykovu univerzitu je Německo druhý nejvýznamnější partner hlavně v oblasti základního výzkumu. „Určitě bychom byli spolupráci nakloněni. Fraunhoferova společnost se orientuje zejména na obory, které neodpovídají našemu zaměření, na vyloženě technické obory. Spolupráci bychom tak uvítali v oborech, které jsou pro naši univerzitu relevantní a v kterých máme co nabídnout, například v oblasti zdraví či bezpečnosti,“ dodává vedoucí odboru pro výzkum Masarykovy univerzity Roman Badík.

Autorka je redaktorkou Hospodářských novin.