V Betlémské kapli se bude protestovat kvůli platům

Vyjádřit nespokojenost s přípravou státního rozpočtu na rok 2018 pro oblast vzdělávání, to je hlavní cíl protestní akce, která se uskuteční v pátek 1. září v Betlémské kapli v Praze. Společně ji pořádají odbory, profesní asociace a reprezentace vysokých škol.

Spojení odborů a představitelů všech typů škol vyvolala situace, kdy vláda ve svém programové prohlášení deklarovala podporu školství, ale podle škol nepřišla s žádným zásadním řešením špatné situace ve vzdělávání.

„Platová situace pedagogických pracovníků v regionálního školství a akademických pracovníků vysokých škol zůstává nadále neúnosná a vede k úpadku celé společnosti. Přetrvávání tohoto stavu ohrožuje úroveň vzdělávání a budoucí prosperitu společnosti závislé na vzdělanostní ekonomice v naší zemi. Další oddalování potřebných kroků již není možné,“ uvádí se ve společném prohlášení organizátorů protestu.

„Touto akcí bychom se chtěli obrátit na veřejnost, dát najevo, že tato vláda má šanci promítnout to, po čem voláme. Všechny strany mají vzdělávání ve volebních programech, co se týká růstu platů či výdajů na vzdělávání,“ uvedl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Organizátoři se sejdou v aule Betlémské kaple, kam přijali pozvání také představitelé vlády.

„Všichni politici říkají, že vzdělávání je prioritou. Přitom jsou výdaje na vysokoškolského studenta výrazně pod průměrem oproti jiným státům Evropské unie. To stejné se týká průměrného počtu studentů na jednoho učitele,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Ten v minulém týdnu jednal s ministrem financí Ivanem Pilným, který slíbil navýšit rozpočet pro vysoké školy o 700 milionů korun proti letošnímu roku. Vysoké školy ale požadují nárůst o 4,5 miliardy korun, a to na růst mezd akademiků, stipendií pro doktorandy a na podporu studijních oborů, o jejichž absolventy je největší zájem.

Zatím dohodnuté navýšení je podle Zimy naprosto nedostatečné. Na mzdy jde podle jeho slov 70 až 80 procent výdajů z rozpočtu vysokých škol, což je okolo 17 miliard korun. Pokud by ale vysokoškolští učitelé dostali o 15 procent víc, což požadují odbory, znamenalo by to navýšení rozpočtu o 2,5 až tři miliardy korun.

Zástupci České konference rektorů se proto sejdou 6. září a budou jednat o svém dalším postupu. „Jednání o rozpočtu na úrovni vlády se zřejmě uskuteční 4. a 11. září. Až podle toho, o čem vláda rozhodne, se rektoři dohodnou na dalších krocích,“ řekl Zima.