Vědci z plzeňské univerzity chystají několik výrazných inovací v oblasti chytrých textilií. Prostěradlo se senzory dokáže zjistit, jestli pacient například nekrvácí, a upozornit personál. Kompresivní punčochy zase upraví tlak přesně podle potřeb nemocného.
Prostěradlo na první pohled vypadá jako běžná látková lůžkovina, jen s poněkud extravagantními tmavými proužky. Ve skutečnosti je to důmyslná lékařská pomůcka, která dokáže o pacientovi hodně zjistit. Například zda a jak rychle se na lůžku otočil, jestli spí v klidu, jestli netrpí únikem moči nebo zda nekrvácí. Jedná se o součást projektu Eltex, na kterém nyní pracuje tým vědců Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.
Chytrá prostěradla jsou vybavená senzory, které snímají chování a stav pacienta. Údaje se přes vyhodnocovací techniku napojenou na propojovací díl látky bezdrátově přenáší řídicí jednotkou do počítače nebo na server. „Ten pak může odeslat SMS zprávu na předvolené telefonní číslo, že nastala nějaká problematická situace. Takže ošetřující personál má přehled o jednotlivých pacientech a snadno zjistí, zda se s některým z nich neděje něco, co by vyžadovalo ze strany personálu asistenci. Systém upozornění formou SMS zprávy zase využijí členové rodin pečujících o seniory,“ vysvětluje Radek Soukup, řešitel projektu ze ZČU.
Výhoda prostěradla je, že se dá prát jako běžné prádlo. Otestováno je na 40 pracích cyklů, ale dá se předpokládat, že snese i větší počet. „Zároveň je prostěradlo natolik citlivé, že může být umístěno jako spodní vrstva pod jiným běžným prostěradlem, čímž se četnost praní může výrazně snížit. Součástí nití je stříbro, takže nitě působí i antibakteriálně,“ dodává Soukup.
Novinka z Plzně pomůže seniorům možná už příští rok
Prostěradla mohou využít hlavně senioři a dlouhodobě nemocní lidé, například v domovech s pečovatelskou službou nebo i v domácí péči. Prostěradla umí měřit vlhkost, takže budou velmi užitečná u pacientů s inkontinencí nebo u lidí, kteří trpí nadměrným pocením či mají krvácivá zranění.
Prostěradlo už je v prototypu, výrobcem je strojní firma VÚB z Ústí nad Orlicí. Na trh ale zatím uvedeno nebylo. „Předpokládáme, že k tomu dojde v příštím roce,“ plánuje Soukup.
Co už se však prodává, jsou hybridní šicí nitě, které vědci ze Západočeské univerzity vyvinuli, aby zajistili potřebné vlastnosti prostěradla. Jedná se o vodivé nitě, které jsou v prostěradle vpletené a vytvářejí vodivé pruhy. Tyto nitě uvedla na trh letos v květnu firma VÚB a společně se Západočeskou univerzitou na ně má užitný vzor. „Ve spolupráci s VÚB vzniklo dokonce několik druhů vodivých nití - na bázi postříbřené mědi, mosazi nebo chrom-niklové oceli. Dají se používat na propojování nebo jako senzory teploty. Výhodou takovýchto senzorů je jejich příznivá cena a velmi rychlá reakce na změnu teploty,“ popisuje Soukup.
Kompresní punčochy utáhnou nohu přesně na míru
Chytrá prostěradla ale nejsou jedinou novinkou pro zdravotnictví, jež na ZČU vzniká. Ve výzkumném centru RICE při Fakultě elektrotechnické nyní vědci připravují chytré kompresní pomůcky, které dokáží měřit míru komprese. Jedná se o kompresní punčochy, ale mohou vzniknout i další pomůcky – například pás chytré textilie, který se vloží pod obinadlo, změří kompresi a prostřednictvím vyhodnocovací techniky pacientovi například formou světelného signálu sdělí, zda je obinadlo dobře utažené. Další variantou je návlek podobný ortéze, který si pacient opět díky měření a informaci z vyhodnocovací techniky utáhne přesně tak, jak potřebuje.
Kompresivní pomůcky vznikají v rámci projektu Seniortex. Prvotní impulz vzešel od profesora Vladimíra Resla z Fakulty zdravotnických studií ZČU, který působil jako přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni a snažil se vymyslet pomůcky, které by zlepšily péči o pacienty s bércovými vředy. „U bércových vředů způsobených žilní nedostatečností, které jsou nejčastější, a u poruch lymfatického oběhu je totiž správná komprese základem léčby,“ upozorňuje profesor Resl. Jiná je potřebná komprese u člověka ležícího, jiná u člověka, který stojí. A právě pro pacienty s bércovými vředy, stejně jako pro nemocné s otoky nohou, budou chytré punčochy cennou pomocí.
K prototypu je ale ještě dlouhá cesta. Seniortex je čtyřletý projekt a nyní mají vědci za sebou první rok. Jsou tedy zatím na začátku, ve fázi testování vzorků.
V oblasti chytrých textilií, které dokážou pomáhat, nebo dokonce zachraňovat životy lidí, jsou vědci ze ZČU dlouhodobě silní a dávají o sobě hlasitě vědět. Před třemi lety například představili inteligentní oblek pro hasiče, ve kterém je zabudováno několik čidel, jež sledují například základní životní funkce hasiče, ale i teplotu, vlhkost či koncentraci některých plynů během zásahu. Hasičský oblek ze ZČU už je na trhu a mají o něj zájem v Německu, ve Francii a v Belgii.
Autorka je redaktorkou Hospodářských novin.