Dokument, který můžeme označit i za životopisný, měl premiéru na půdě Slezské univerzity v Opavě, kde vznikl, v úterý 13. března za osobní přítomnosti hlavního protagonisty a jeho tvůrců.
K Opavě Jiřího Grygara váže hned několik pout. Narodil se v rodině českých Slezanů (ale na německé straně hranic), která se v předvečer druhé světové války přestěhovala právě do Opavy. Po nacistické okupaci Československa musela ještě dál – nejprve do Ostravy a poté až do Brna. Po válce se do tehdejší slezské metropole zase vrátila. Jiří zde vychodil školu a “objevil“ krásy vesmíru, které se mu pak staly osudem.
Milou připomínkou toho se na premiéře stalo předání knihy o vesmíru a jeho tajemstvích, stejné, kterou Jiří Grygar dostal na Vánoce v roce 1944 a jejíž závěrečná výzva, aby se také pokusil tato tajemství objevovat a odhalovat, byla jeho motivací k celoživotní profesi.
I když Jiří Grygar v Opavě nežije, do města rád jezdí. Ať už je to v rámci spolupráce s Ústavem fyziky zdejší Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě či soukromě. Ostatně jednu cyklistickou expedici vedoucí do slezské metropole v dokumentu také zažijeme.
Jméno astronoma Jiřího Grygara je známé především z osmdesátých a devadesátých let minulého století, kdy společně s Vladimírem Železným přinesl nejprve na stránky časopisu a později také na obrazovky Československé televize populárně-naučný, z dnešního pohledu legendární, pořad Okna vesmíru dokořán. Významná je však i jeho vědecká aktivita v oblasti astronomie a letitá práce na hvězdárnách doma i v zahraničí. To jsou však jen dvě části života Jiřího Grygara, na které se film zaměřil.
Těmi dalšími jsou třeba činnost Českého klubu skeptiků Sisyfos, který založil či jeho již zmiňovaná sportovní láska – cyklistika. Film nás tak zavede nejen do Opavy a jejího okolí, ale třeba také na místa Grygarova profesního působení, tedy do Brna, Bratislavy nebo Prahy. Vydáme se také na cestu do Argentiny, na observatoř Pierra Augera, kde se v rámci mezinárodního týmu Jiří Grygar věnuje výzkumu kosmického záření.
„Natáčení s Jiřím Grygarem bylo vlastně neskutečně jednoduché. Vycházel nám ve všem vstříc, nebál se odpovídat na každou otázku a vždy se snažil pro studenty najít prostor ve svém nabitém programu. Pro studenty, jako důležité spolutvůrce dokumentu, byla nakonec nejzajímavější dvě témata – jeho schopnost jednoduše vysvětlovat složité otázky vědy a pak jeho vztah ke Slezsku a Opavě, ke kterým jeho rodina od nepaměti patřila,“ říká vedoucí oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě Martin Petrásek, který měl na starost režii snímku. Autorem scénáře ke snímku Grygar je pak novinář Leoš Kyša, jenž s oddělením Multimediální techniky velmi úzce dlouhodobě spolupracuje.
Podle ohlasů bezprostředně po promítání se dokument Grygar povedl na jedničku. Ukazuje Jiřího Grygara nejen jako špičkového astronoma, vědce a propagátora vědy, ale i jako obyčejného člověka, ochotného “prohodit“ slovo s každým, kdo o to stojí. V samém závěru pak odpovídá na otázku, na kterou se snad ani odpovědět nedá - jak může vědec jako on věřit v Boha? A opět to zvládl tak, že se nezpronevěřil ani vědě, ani víře.
Svoji profesionalitu propagátora vědy a dar vysvětlit složité vědecké pohledy na věc úplně jednoduše prokázal Jiří Grygar i v opavském univerzitním kinosále. To, když odpovídal na otázky diváků, mezi nimiž nechyběly právě dotazy na vesmír. Odpovídal dospělým, bravurně (a pochopitelně) odpověděl i odhadem desetiletému budoucímu kosmonautovi na jeho dotaz týkající se jmen hvězd…
Film ještě čeká speciální premiéra v Praze, a to v sobotu 17. března od 20 hodin v kině Atlas. Po premiéře na televizní obrazovce poputuje do vybraného okruhu kin, klubů a dalších institucí v České a Slovenské republice, kde bude promítán v běžném programu.