Více než třicet hudebníků z řad studentů a absolventů ČVUT zahrálo na univerzitě v Cambridge pod vedením dirigenta Jana Šrámka náročný program české a světové hudby. Ve věhlasné Trinity College Chapel se jako sólisté představili například talentovaní flétnisté Anna Michalcová a Krištof Pučejdl. Orchestr zahrál skladby Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Jana Dismase Zelenky a dalších.
Ve dnech 25. až 28. dubna 2019 jsme s Akademickým orchestrem Českého vysokého učení technického zavítali do anglické Cambridge. Měli jsme čest hrát na místní akademické půdě již podruhé a zopakovat si svůj úspěch z roku 2013. Bylo nás více než třicet hudebníků z řad studentů a absolventů ČVUT. Pod vedením dirigenta Jana Šrámka jsme vystoupili s náročným programem české a světové hudby. Orchestr podpořil svou přítomností také rektor Vojtěch Petráček, kterého v Cambridge čekal další odborný program.
Zahráli jsme si pod vedením dirigenta Jana Šrámka v majestátní Trinity College Chapel program nazvaný Jewels of Czech and World Music. Naši posluchači tak mohli slyšet například skladby Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Jana Dismase Zelenky a dalších významných skladatelů. Jako sólisté se představili Rachel Godsill (soprán), Simon Godsill (varhany) a naši talentovaní členové Anna Michalcová (flétna) a Krištof Pučejdl (flétna). Koncert zaznamenal velký úspěch ať už mezi publikem či jednotlivými členy orchestru. K tomuto ovšem velmi přispěl genius loci hostitelské Trinity College Chapel a atmosféra University of Cambridge obecně.
Vrcholem naší návštěvy v Cambridge byl koncert, zažili jsme toho zde však během čtyř dnů o poznání více. Pozoruhodným zážitkem pro nás byla návštěva města samotného, stejně jako možnost nasát atmosféru zdejšího studentského života. Absolvovali jsme prohlídku Trinity College, na které nás provázel místní profesor Nick Kingsbury se svou manželkou a také jsme navštívili Corpus Christy College a její knihovnu. Nick Kingsbury je zároveň čestným doktorem ČVUT a ve spolupráci s profesorem Alešem Procházkou z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT zaštítil celý náš program včetně koncertu. Ten zahájil přímo rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Kromě rektora se koncertu účastnila také kancléřka ČVUT Lucie Orgoníková, prorektor ČVUT Radek Holý a ředitel CIIRC ČVUT Ondřej Velek. Koncert dále proběhl pod záštitou pana Libora Sečky, velvyslance České republiky ve Velké Británii, paní Denise Waddingham, ředitelky British Council v České republice a pana Guy Roberts, uměleckého ředitele Prague Shakespeare Company.
V právě končícím akademickém roce se nám povedlo orchestr doplnit o nové členy (stále přijímáme) a nejen pro ně byla možnost reprezentace ČVUT na University of Cambridge velkou ctí. Program do Cambridge jsme nacvičovali velmi pečlivě a doufali jsme, že koncert zaujme. To se nám dle reakcí publika podařilo. Tato cesta pro nás byla velice motivační a navíc jsme si opět mohli ověřit, že jsme dobrá parta i mimo zkušebnu a že hudba doopravdy sbližuje. Přijďte si nás někdy poslechnout. Budeme se těšit na shledanou na některém z našich budoucích vystoupení.
Autorka je členkou Akademického orchestru ČVUT.