Letos se poprvé do programu Noci vědců v Hradci Králové zapojuje kromě Univerzity Hradec Králové, Hvězdárny a planetária v HK a Knihovny města HK i Lékařská fakulta v HK Univerzity Karlovy. I když nebude možné se potkat fyzicky a oslavit vědeckou noc jak se patří – hravým poznáváním přímo v místech, kde věda vzniká, online program bude více než bohatý.
Velkou výhodou online a živého vysílání je, že audiovizuální materiály budou ve velké části dostupné i po 27. listopadu, kdy se letošní Noc vědců koná.
„Univerzita Hradec Králové tradičně otevírá svůj kampus veřejnosti, ale tentokrát online živě na Facebooku a webu Noci vědců,” upozorňuje prorektor UHK pro vědeckou a tvůrčí činnost, Ondřej Krejcar. Živé vysílání začíná od 17:00.
Program na fakultách UHK
Na Pedagogické fakultě UHK jsou si vyučující i studenti vědomi toho, že děti všech věkových kategorií se v budoucnosti budou setkávat s technologiemi v mnohem větší míře, než jak jsme byli zvyklí my. Snaží se proto maximálně využít edukačního prostředku Bee botů, aby malým žákyním a žákům hravou cestou ukázali, že roboti jsou užiteční pomocníci.
Starší cílovou skupinu jistě zaujme FIM Bot vznikající na Fakultě informatiky a managementu UHK. Studentský projekt pro vývoj a sestavení humanoidního neautonomního robota ještě není dokončený, robot už ale dostává kontury a zvládne základní úkony. Hotové zařízení by mohlo sloužit jako zástupce člověka v prostředí, které je mu nebezpečné.
Odborníci z Filozofické fakulty UHK zkoumají současné negativní dopady technologického pokroku na společnost. Fenomén fakenews není nic nového, kvůli internetu se s falešnými nebo vymyšlenými zprávami setkáváme běžně. Podstatně hůře se dá odhalit nepravá informace ve videích, kterým se říká deepfake. Ukrást něčí identitu pomocí videa je čím dál tím snazší.
Především v domovech s péčí o osoby staršího věku mohou pomocí komplikovaných algoritmů vědci z Přírodovědecké fakulty UHK sbírat a analyzovat obrovské datové soubory zaznamenávající životní funkce. Speciální citlivé senzory jsou schopné odhalit nepravidelnosti a ihned na ně upozornit patřičné osoby. Tento monitoring dnes např. zjednodušuje práci lékařům při péči i o pacienty s covid-19.
Hvězdárna a planetárium živě
V živém vysílání UHK uvidíte také hosty z Hvězdárny a planetária, kteří zkoumají vesmír pomocí těch nejnovějších vynálezů. Robotický dalekohled umožňuje sledování a zaznamenávání oblohy v jakoukoli denní i noční dobu bez lidské obsluhy. Zjednodušeně lze nastavit, co a kdy má dalekohled pozorovat, pak už vše zařídí robot.
Roboti v současné kultuře
Knihovna města Hradce Králové chystá přednášku o nejznámějších robotech současné literární i filmové kultury spojenou se soutěží pro velké i malé čtenáře. Více o Heleně, R2-D2 nebo Sonnym se dozvíte na sociálních sítích knihovny.
Technologie a lidé dnešní medicíny
Celou sérii přednášek o medicíně a ukázek těch nejmodernějších výukových metod v rámci lidského zdraví pro vás připravila Lékařská fakulta v HK Univerzity Karlovy. Probádejte medicínou od 3D tisku přes simulace až k tajům samotného lidského mozku. Kromě přednášek, prohlídky prostor a hry vás čeká i rozbor současného tématu, nemoci covid-19.
Veškerý program v Hradci Králové stejně jako na institucích v celé republice najdete na www.nocvedcu.cz.
Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 955326.