Od zrození. Noc vědců v Liberci diváky vrátí do jejich první vteřiny

Vyrobí si hodiny, zjistí, za jak dlouhou se vymění buňky jejich těla a na simulátoru prožijí narození dítěte z pohledu porodníka – to vše a další zážitky nabídne návštěvníkům liberecká Noc vědců, kterou pořádají Technická univerzita v Liberci spolu s iQLandií. Letošním tématem je čas, tak pozor na něj – začíná se 24. září 2021 v 17 hodin.

Hned několik desítek stanovišť, na kterých mohou návštěvníci zažít, jak odkapává čas, nabídnou v kampusu TUL a v liberecké iQLandii.

„Přijďte k nám, je to opět možné. Po distančním ročníku zveme na Noc vědců opět naživo. Ale protože o loňské online expozice a akce byl také velký zájem, několik jsme jich pro návštěvníky připravili také letos,“ říká hlavní organizátorka Noci vědců v Liberci Bianca Lamrová z Technické univerzity v Liberci.

Jednou z nich je třeba online hra, ve které mohou návštěvníci simulovat frontu. „Možná se ptáte, kdo by to dělal. Když ale v aplikaci zahýbáte s několika parametry a zjistíte, že fronta se náhle dala plynule do pohybu, nebo se naopak zadrhla úplně, chytne vás to. Přinejmenším si uvědomíte, kolik času ve frontách trávíme a jak by to šlo změnit,“ říkají pořadatelé.

Návštěvníci se mohou stát také přímo tvůrci času, a to jako hodináři. Na workshopu si vyrobí hodiny, osadí do nich hodinový strojek a vyzdobí si chronometr dle svého přání. Výborný trénink trpělivosti a rukou vhodný pro celou rodinu.

Na jiném místě jim ukážou životní cyklus buňky a také odpoví na otázky: z kolika buněk se skládá lidské tělo a kolik času je potřeba, aby se buňky obnovily. Zjistí, že tentýž člověk opravdu dvakrát do jedné řeky vstoupit nemůže.

Téměř povinným stanovištěm k tématu je výklad s ukázkami o tom, jak a čím lidstvo měřilo čas. Dojde i na pálení kočičího ocasu. Bolestivé pro kočky, ale hojně užívané především při měření času při pionýrských zaoceánských plavbách.

Čas v bodu nula

Příchozí také dostanou možnost pocítit počátek toho všeho zde i jich samotných. Na simulátoru porodu prožijí okamžik zrození, tentokrát však z pohledu diváků nebo porodníků, a v planetáriu iQLANDIE je provedou časem od okamžiku zrození vesmíru.

Dojde i na nanovlákna, jak jinak v Liberci. Ale na vyjmenovávání dalších lákadel není ČAS. Už se odpočítávají zářijové dny: …21, 22, 23, 24. září od 17.00 do 22.00 hodin. Sledujte web liberecké Noci vědců.

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 101036051.