Česká republika usedne ve druhé polovině tohoto roku do předsednického křesla Rady Evropské unie. Následující měsíce se tak nejen v kulturní a umělecké oblasti ponesou ve znamení významných událostí s celoevropským rozměrem. Jednou z nich je prestižní filmový festival ANIMA Brussels (25. 2. – 6. 3. 2022), který letos jednu z částí svého programu tematicky zaměří na animovanou produkci České republiky. Sekce ponese název CZECH-IN.
Cílem zmíněné sekce je představit ty nejúspěšnější animované filmy, které za posledních několik let zaznamenaly největší úspěchy ve světě kinematografie. Patří mezi ně především snímky, které vznikaly na Katedře animované tvorby Filmové a televizní fakulty AMU (FAMU). V Bruselu tak bude uveden třeba na Zlaté globy nominovaný snímek Moje slunce Maad (My Sunny Maad) režisérky a vedoucí této katedry Michaely Pavlátové, pod jejíž taktovkou dlouhodobě vzniká současná významná studentská tvorba.
Do letošní soutěže Anima Brussels byl dále vybrán bakalářský film Anny Podskalské Rudé boty (Red Shoes), který byl mimo jiné uveden na filmovém festivalu v Cannes. Mladá filmařka se podílela také na dalším celovečerním animovaném filmu Přes hranici (The Crossing) francouzské režisérky Florence Miailhe, který bude na bruselském festivalu rovněž promítnut.
FAMU se v rámci ANIMA Brussels dočká společně s Ateliérem audiovize Univerzity Tomáše Bati Zlín vlastní prezentace, v níž představí nejúspěšnější filmy za posledních pět let. Objeví se zde Happy End od Jana Sasky, snímek Schovka (Hide N Seek) od Barbory Halířové, Plody mraků (Fruits of Clouds) Kateřiny Karhánkové, M E Z E R Y (S P A C E S) od Nory Štrbové a loutkové drama Dcera (Daughter), které natočila Daria Kashcheeva a které obdrželo ocenění pro studentský film vůbec nejvyšší – Studentského Oscara za nejlepší animovaný film roku 2019 a bylo nominován i na „velkého“ Oscara.
Studentské filmy FAMU budou dále součástí programu Czech This!, který představuje současnou silnou generaci nevýraznějších českých animátorů. Zde bude uveden v současnosti velmi úspěšný dokument Milý tati (Love, Dad) od Diany Cam Van Nguyen, ta již dříve zaujala snímky Malá (The little one) a Spolu sami (Apart). V programu se dále objeví snímek Sestry (Sisters), který natočila Andrea Szelesová. Film měl svoji premiéru v loňském roce ve na festivalu filmové animované tvorby ve francouzském Annecy a byl uveden také v soutěžní sekci festivalu v Clérmont Ferrand, jedné z nejvýznamnější světové přehlídky krátkých filmů.
Tematická sekce „CZECH-IN“ nezapomene ani na nejmenší diváky a uvede pásmo nejkrásnějších a nejpoetičtějších animovaných pohádek v pásmu Chic Czech. Zde se představí třeba film Kateřiny Karhánkové Nový druh (The New Species), dále Hopus (Hopus) Lucie Kokoliové, Mistake (Mistake) režiséra Petra Mischingera a v neposlední řadě i bakalářský film Pouštět draka (The Kite) režiséra Martina Smatany, který měl v roce 2019 světovou premiéru na festivale Berlinale.
Více o programu CZECH IN naleznete na stránkách festivalu Anima Brussels https://animafestival.be/en.
Na výběru snímků do všech sekcí se za AMU/FAMU podílela vedoucí distribučního oddělení FAMU Alexandra Hroncová.