Univerzita Palackého přivítá vysokoškolské knihovníky z celé republiky

Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci bude 18. a 19. října hostit jubilejní dvacátý ročník konference Bibliotheca academica, která je každoročně největším setkáním vysokoškolských knihovníků z celé České republiky. Konferenci zaštiťuje Asociace knihoven vysokých škol ČR a proběhne v hotelu Flora Olomouc a také v prostorách Ústřední Knihovny Univerzity Palackého ve Zbrojnici.

„Vysokoškolské knihovny v ČR velmi úzce spolupracují, a to jak na projektech, tak sdílením dobré praxe. Konference Bibliotheca academica proto každý rok představuje příležitost pro setkání vysokoškolských knihovníků a pomyslné vyvrcholení této spolupráce,“ řekl Václav Šubrta, předseda Asociace knihoven vysokých škol ČR.

Konference je největším setkáním vysokoškolských knihovníků v České republice a spolu s Asociací knihoven vysokých škol ČR je jejím organizátorem vždy také jedna z členských knihoven této asociace. Letos je to Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci. „Jsem opravdu moc ráda, že jubilejní dvacátý ročník konference bude probíhat právě v našem krásném a historicky významném městě a že naše univerzitní knihovna má tu čest být letos hlavním organizátorem. Přivítáme na dvě stě vysokoškolských knihovníků a knihovnic,“ řekla ředitelka Knihovny Univerzity Palackého Helena Sedláčková.

Program tohoto odborného jednání se vždy zaměřuje na jedno konkrétní téma. Tím letošním je knihovní fond, který je dnes už z velké části elektronický. Odborné přednášky i praktické workshopy se tak budou věnovat převážně tomu, jaké nároky jsou aktuálně kladeny na jeho pořizování a rozšiřování a také na optimalizaci služeb a procesů, které knihovny v souvislosti se svými knižními fondy nabízejí. „Pro představu lze zmínit třeba posun k blended learningu, tedy kombinaci online a prezenční výuky, na který musí vysokoškolské knihovny umět při poskytování svých služeb smysluplně a užitečně zareagovat,“ upřesnil Šubrta. „Nezapomíná se však ani na informace o novinkách ve vysokoškolských knihovnách a výhled do budoucna. Mezi přednášejícími jsou odborníci z České republiky i ze zahraničí,“ dodal předseda Asociace knihoven vysokých škol ČR.

Kromě hlavního programu, který zahrnuje odborné přednášky a praktické workshopy a který je v režii Výkonného výboru Asociace knihoven vysokých škol ČR, jsou pro účastníky konference připraveny také komentované prohlídky Olomouce, vily Primavesi nebo Svatého Kopečku. „Kolegyně a kolegy knihovníky pozveme také do naší Ústřední knihovny ve Zbrojnici, kde je čeká exkurze doplněná komentářem ke kresbám slovenského vizuálního umělce Jara Vargy, které ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a Trienále SEFO 2021 vznikly během letošního jara a léta na oknech výpůjčních sálů,“ přiblížila doprovodný program konference Helena Sedláčková.