Univerzita Palackého přivítá první běloruské stipendisty. Do Olomouce zamíří pět studentů a tři akademici

V polovině září Univerzita Palackého v Olomouci (UP) představila program stipendií pro běloruské akademiky a studenty, kteří se aktuálně potýkají se složitým společensko-politickým vývojem ve své vlasti. Z obdržených přihlášek nyní vybrala osm stipendistů. Tři vyučující a pět studentů nastoupí na studijní či badatelskou stáž na přírodovědeckou, pedagogickou a cyrilometodějskou teologickou fakultu.

„O tom, že budeme chtít Bělorusům jakkoliv pomoci, jsme byli rozhodnuti hned poté, co v Bělorusku vypukla vlna protivládních protestů a s nimi spojených represí. Jsem nesmírně rád, že se nám celou záležitost podařilo technicky dotáhnout do zdárného konce v takto krátkém čase. Situace v Bělorusku není pro mnohé akademiky a vysokoškolské studenty jednoduchá a jakákoliv možnost nabídnout jim pomoc, naději a klid na práci a studium je důležitá,“ řekl rektor UP Jaroslav Miller.

„Je symbolické, že oficiality přijetí běloruských kolegů se nám podařilo dotáhnout den po oslavách státního svátku 17. listopadu, jehož události se těm současným běloruským velmi podobají,“ doplnil Miller.

UP se výrazně angažuje v organizaci Scholars at Risk, která pomáhá ohroženým akademikům kdekoliv ve světě. V nedávné minulosti podpořila a na své akademické půdě přivítala například ukrajinské studenty v roce 2014 během událostí tzv. Euromajdanu či pronásledované turecké akademiky v roce 2016 během represí prezidenta Erdogana. Podporu pro běloruské vysoké školy proto UP avizovala hned během svého letního vyjádření podpory běloruským občanům.

„Solidarita se zeměmi, které procházejí analogickými zkušenostmi jako my v roce 1989, je nezbytná. Právě lidé a univerzity ze zemí, které si podobným politickým vývojem prošly, dokáží nejvíce pochopit pocity, jimiž běloruští občané právě procházejí. Věřím, že stáž bude přínosná a inspirativní nejen pro běloruské akademiky a studenty, ale také pro členy naší akademické obce, kteří s běloruskými kolegy budou spolupracovat,“ řekl prorektor UP pro zahraničí Martin Kudláček.

UP na stipendia pro běloruské studenty a akademiky vyčlenila téměř 900 tisíc korun. V Olomouci začnou Bělorusové působit od února, studenti po dobu 4 měsíců, akademici po dobu jednoho měsíce. Vedení univerzity zároveň věří, že další běloruské akademiky a studenty se v Olomouci podaří přivítat v rámci partnerských smluv, které má UP uzavřeny s běloruskými univerzitami.