Nadaní středoškoláci získali zlatou medaili na Evropské olympiádě experimentální vědy

Na Univerzitě Hradec Králové se konala Evropská olympiáda experimentální vědy (European Olympiad of Experimental Science – EOES). Dva týmy sestavené z nejlepších středoškoláků ČR tu soutěžily v přírodovědných experimentálních úlohách. Na dálku se utkaly se soupeři z dalších 18 evropských zemí, a nakonec vybojovaly zlatou a bronzovou medaili. V absolutním pořadí obsadil lepší český tým 5. místo.

Na rozdíl od jiných olympiád je EOES kombinací tří přírodovědných disciplín, biologie, chemie a fyziky. Tomu odpovídá i tříčlenné složení týmů a charakter úloh: „Úkoly olympiády jsou založeny na praktickém experimentování, jsou intelektuálně náročné a vyžadují velkou míru týmové spolupráce,“ popisuje obtížnost soutěže docent Jan Kříž z Univerzity Hradec Králové, který působí i jako republikový koordinátor EOES.

Členové týmů se vybírají z vítězů národních kol předmětových olympiád a žádnému z nich navíc v době konání nesmí být více než 17 let. „Jedním z cílů těchto soutěží je právě rozvíjení mladých vědeckých talentů – k přípravě patří i soustředění nebo domácí úlohy. Mnoho z jejich vítězů studuje později na prestižních vysokých školách často i v zahraničí a věnují se vědecké kariéře,“ uvádí dále Kříž.

V roce 2022 bude Evropskou vědeckou olympiádu hostit právě Univerzita Hradec Králové. Členové tamní Přírodovědecké fakulty UHK, kde Jan Kříž působí jako děkan, se dlouhodobě angažují v péči o mladé přírodovědné talenty, obzvláště v oblasti fyziky. „Hostit EOES bude pro naši fakultu velká čest a samozřejmě doufám, že se nám znovu podaří sestavit skvělý tým studentů a letošní úspěch obhájit nebo i vylepšit,“ uzavírá optimisticky Jan Kříž.

Další informace: www.eoes.science