Odkrývat tajemství vědy budou moci návštěvníci a návštěvnice Noci vědců i v Praze, a to hned na třinácti místech. Své brány otevřou budovy univerzit, Akademie věd, pražské planetárium a hvězdárny, ale i muzea či Výzkumný ústav pivovarský a sladařský.
Věda je plná tajemství a obklopuje nás na každém kroku. Tajemství, která nás fascinují, ale také tajemství, která nás děsí. Tajemství, která bychom chtěli pochopit, ale také tajemství, která bychom raději nechali skrytá. Tajemství je hlavním tématem letošního ročníku Noci vědců, k níž se samozřejmě 6. října přidávají také pražské instituce.
Ačkoliv je letos akce v České republice posunutá o týden později, než je zvykem, online program bude spuštěn v tradičním termínu – o posledním zářijovém pátku 29. 9. 2023. Těšit se můžete například na přednášky, popularizační videa, soutěže, kvízy, průvodce, terapii zvukem či tancem, robotickou kapelu, zdravotnický výzkum, lekce programování, virtuální realitu a další.
Vědecké procházky tajemným labyrintem chemie
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze si i letos připravila Tajemné vědecké procházky labyrintem školy s nahlédnutím do zajímavých prostor s výkladem a ukázkami, kterým porozumí i nechemici. Vědecké zastávky odkryjí například tajemství vulkanizace duhy či chuti nebo to, jak funguje a co vidí ultrazvuk. Jedna z tras – trasa H – vede i do mysteriózních míst, kam se obyčejný smrtelník běžně nedostane. Nejen pro teenagery si studenti Chemického kroužku připravili chemickou bojovku Hon za pokladem. Pro nejmenší budou k dispozici tvořivé dílničky.
Jak porazit nákazu finanční negramotností
Na Vysoké škole ekonomické v Praze se zaměří na boj proti finanční negramotnosti a na péči o duševní zdraví. Příchozí se podívají na globální hrozby a záhady inflace, dozvědí se, jak moc důvěřovat elektronické identitě, co všechno o lidech prozrazuje online svět, a odnesou si nejednu praktickou metodu, jak pečovat o své tělo, emoce i mysl.
Kromě mnoha přednášek, praktických workshopů a instalací budou návštěvníci a návštěvnice bojovat s příznaky nákazy finanční negramotností i skrze aplikaci v mobilním telefonu a nejlepší hráči a hráčky získají tajemné odměny.
Letos se s programem zapojuje také mimopražská Fakulta managementu VŠE v Jindřichově Hradci, která zve na zábavné hry, novinky ze světa umělé inteligence, seznámení s 3D tiskem a mnoho dalšího.
Jak se zachraňují životy
Taje vědy a techniky poodkryjí veřejnosti odborníci a odbornice z Českého vysokého učení technického v Praze. Biomedicínští inženýři a inženýrky představí, jak zachraňují lidské životy – součástí expozice bude například vývoj speciální helmy, která umožní při mrtvici včasnou diagnostiku a zvýší šanci pacienta na uzdravení.
Jaderní fyzici a jaderné fyzičky odkryjí tajemství hvězd v pozemských podmínkách, fakulta dopravní nabídne různé simulátory, stavební inženýři připravují interaktivní prezentaci udržitelných materiálů, u informatiků a informatiček si objednáte kávu připravenou robotem a podobně.
ČVUT se na návštěvníky a návštěvnice se svými expozicemi těší nejen v Praze, ale i v děčínské pobočce. Tam se dozvíte například, co se děje v hlavě řidiče nebo jestli jsou vaše emoce tajemstvím. Součástí Noci vědců bude v Praze i Děčíně také prohlídka fakultních prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti.
Za chirurgickým šitím, kamenným mikrosvětem nebo do pitevny
Univerzita Karlova nabízí v letošním roce bohatý program, a to hned na pěti místech (tři v Praze a dvě v Hradci Králové).
V Motole se můžou návštěvníci a návštěvnice těšit na tradičně pestrý program na 2. lékařské fakultě. Prohlédnout si můžou Anatomický ústav, kde si vyzkoušejí chirurgické šití, zjistí, jak jde dohromady virtuální realita a ORL. Přístupné budou i pitevny.
Královéhradecké fakulty – farmaceutická a lékařská – nabídnou bohatý program plný zajímavostí ze světa výroby léčiv i ze světa medicíny.
Hlavní část programu se odehraje na přírodovědecké fakultě na pražském Albertově, kde se představí čtrnáct pražských fakult. Návštěvník si tak bude moci na jednom místě vyzkoušet fyzikální pokusy, nahlédnout mikroskopem do tajemství kamenného mikrosvěta, pokusit se vyluštit hieroglyfy nebo si vyslechnout přednášku o tom, jak spolu souvisí Harry Potter a filozofie.
Vzdělávací centrum Didaktikon v Kampusu Hybernská se na jeden večer zase promění na Laboratoř hudebních badatelů.
Fotopastmi za skrytými zvířaty
Co nám fotopasti můžou prozradit o chování skrytě žijících zvířat nebo o prostředí kolem nás? O tom povědí zoologové a zooložky z České zemědělské univerzity v Praze, kteří dlouhodobě monitorují nejvzácnější zvířata v rovníkových pralesích.
Pomozte spočítat habitatové stromy v ČR pomocí aplikace Lesodiverzita nebo zjistěte víc o přelomovém nástroji v boji proti klíšťatům – aplikaci Klíšťapka.
Na programu je například i bojová hra Poznej tajemství tropů, Kvíz: tajemství rostlin, desková hra PEF. Na ČZU odkryjí také tajemství herbária, chytrých ptačích budek či pohybu v koruně stromu a toho, co se skrývá v záznamech fotopastí.
Noc vědců se bude v Praze konat i na neuniverzitní půdě organizátorů: Fyzikální Ústav AV ČR, v. v. i., Logischool, Mikrobiologický ústav, Národní zemědělské muzeum Praha, Planetum – Hvězdárna Ďáblice, Science To Go, z. s., Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a. s. Na těchto místech návštěvníci a návštěvnice poznají hydroponickou farmu, jak se připravuje raně novověká zmrzlina, výzkum z oblasti neuromarketingu, kdy pomocí pohybu očí analyzujeme spotřebitelské chování a poznatky o zdrojích světla a proč je některé „studené“ a jiné „teplé“.
V okolí Prahy je možné na Noc vědců zajet do ELI Beamlines Facility, Laborek.cz při Gymnáziu ve Slaném, Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v. v. i., a Vlašimské astronomické společnosti, o. p. s.
Letos podruhé realizují organizátoři Noci vědců dvě celonárodní aktivity. Jednou z nich je speciál Hospodského kvízu, který se bude po celé České republice konat 2. 10. 2023 od 19 hodin. Již nyní je možné své týmy přihlašovat na facebookových událostech daných měst. V Praze se hraje ve 3 podnicích (The PUB Praha 2, Restaurace Záležitost, Pivovar Prokopák) a hlásit se je možné ve FB události Hospodský kvíz | Noc vědců | Praha. Po akci lze po 30 dní využít i online formát, takzvaný kvíz na doma. Více najdete na stránce Hospodský kvíz Noci vědců.
Druhou akcí je popularizační soutěž Český Vševěd 2023, jejímž hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a vědkyně a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Praha letos vyslala 6 kandidátů a kandidátek z celkového počtu 31. Hlasy favoritům či favoritkám se rozdávají do 15. 10. na stránkách Českého Vševěda.
● VŠCHT Praha: Lukáš Městka, Martina Nová, Jonáš Priškin
● Česká zemědělská univerzita v Praze: Martin Libra
● Univerzita Karlova: Jan Exner
● České vysoké učení technické v Praze: Petr Šimánek