Poprvé v historii mohou čeští občané vymyslet oficiální název pro planetu, která se nachází mimo náš solární systém. Mezinárodní astronomická unie, jíž je Česká republika členem, připravila při stoletém výročí svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal přidělenu jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat.
Češi a Moravané mohou jména navrhovat na webu www.pojmenujexoplanetu.cz do konce září.
„Každá země – dokonce i státy, které nejsou členy Mezinárodní astronomické unie – pojmenuje celý systém – tedy hvězdu i její exoplanetu. Pojmenování bude mít svá pravidla. Musí třeba umožňovat logické pojmenování další planety, v případě, že by vědci objevili u dané hvězdy další, dosud neznámou planetu,“ upřesňuje Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, který v tuzemsku oslavy Mezinárodní astronomické unie koordinuje.
V září odborná porota složená z astronomů, filologů a vědeckých novinářů posoudí došlé návrhy a vybere finalisty. Z těch pak bude vybírat veřejnost hlasováním. Výsledné názvy exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci.
Jeden rok jako čtyři pozemské dny
Planeta, pro kterou bude Česko hledat nový název, má zatím katalogové označení XO-5b. Vědci ji objevili už v roce 2008 a je klasifikována jako takzvaný horký Jupiter. Plynná planeta je jen o málo větší než Jupiter, který známe ze Sluneční soustavy. Její hvězda, prozatím pojmenovaná jako XO-5, se nachází v souhvězdí Rysa. Hvězda XO-5 se také podobá našemu Slunci, jen ji exoplaneta XO-5b obíhá podstatně blíže – jeden rok na ní trvá jen o něco málo více než čtyři pozemské dny.
„Letos slaví Mezinárodní astronomická unie 100 let své existence a jednou z akcí pro veřejnost, která je organizována celosvětově, je právě možnost pojmenování exoplanety. Takové názvy se vybírají vůbec poprvé. Každému státu bylo „přiděleno“ jiné exoplanetární těleso a návrhy za Českou republiku se mohou podávat na adrese www.pojmenujexoplanetu.cz,“ sdělil k vyhlášené akci astronom, člen České astronomické unie a proděkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Tomáš Gráf. Za Česko akce k 100. výročí astronomické unie spoluorganizuje.
Zatím je jisté jen to, jak se exoplaneta jmenovat nebude: Rozhodně to nebude třeba Havel, Masaryk, Jágr, nebo Janáček. V návrhu totiž nesmí být jméno žádné žijící osoby, politika, náboženského vůdce. Podmínkou je také sto let od úmrtí případné inspirující osobnosti.
„Kromě individuálních návrhů plánuje Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě také vlastní ankety při různých významných akcích. Nejbližší z nich bude den přednášek pro studenty středních škol, který bude na Slezské univerzitě pořádán pod tradičním názvem Thank God It´s Astrophysical Friday v pátek 21. června,“ doplnil proděkan Gráf.