Celorepubliková Noc vědců se dostala na prestižní mapu European Researchers‘ Night

Každý rok na podzim otevírá Noc vědců univerzity i další vědecká pracoviště na stovkách míst po celé Evropě a nabízí možnost poznat vědu jako zábavnou činnost, která stojí za vším, co denně používáme – ať už jde o mobil nebo sluneční brýle. V Česku se Noc vědců koná už patnáct let, ale teprve letos se podařilo zařadit se ji pod hlavičku European Researchers‘ Night – tedy značku Evropské komise, která nově českou Noc vědců podpoří také finančně. Akce se kvůli pandemii přesouvá na listopad, tématem bude Člověk a robot.

Za úspěch vděčí organizátoři z celé republiky národnímu koordinačnímu týmu ze dvou ostravských univerzit: Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity.

„Ostravský tým vede celorepublikovou Noc vědců druhým rokem, podařilo se nám znásobit návštěvnost akce v celé republice, zřídit společný web nocvedcu.cz, vyvinout i aplikaci, v níž si každý může sestavit vlastní program. Získání tohoto grantu je pro nás další zásadní meta, která potvrzuje správné směřování akce,“ říká mluvčí Ostravské univerzity Andrea Svobodová.

„Už loni jsme se snažili na prestižní grant dosáhnout a neuspěli jsme, takže víme, že není lehké ho získat. Konkurence je velká a šance na úspěch byla kolem deseti procent. Díky společnému úsilí týmu Noci vědců a našeho oddělení mezinárodní projektové spolupráce jsme letos byli úspěšní,“ dodává mluvčí VŠB-TU Ostrava Petra Halíková. Právě Technická univerzita se o získání grantu nejvíce zasadila. 

Grant nazvaný Marie Skłodowska-Curie actions pomůže financovat realizaci například vědeckých show, diskuzí s vědci, workshopy pro děti nebo komentované prohlídky vědeckých pracovišť.

I přes nový zdroj financování ale organizátoři letos čelili značné nejistotě. Sotva totiž začali pracovat na podrobném programu letošního ročníku, Evropu zasáhla koronavirová pandemie. Organizátoři se proto rozhodli pro přesun akce z původního zářijového termínu na 27. listopadu, kdy se Noc vědců koná v celé Evropě. 

Člověk a robot

Tématem letošního ročníku je Člověk a robot. Česko si totiž připomíná 120. výročí narození Karla Čapka a 100 let od vzniku jeho díla R.U.R., ve kterém se slovo robot objevilo poprvé a stalo se základem pro mnohé jazyky. 

 „Na téma pohlédneme ze všech možných úhlů, protože robot není jen humanoid, je to i kuchyňský mixér, mobilní telefon nebo online reklama. Nabízí se ale i pohled na robotizaci jako potenciálního konkurenta na trhu práce, jako společníka v domácnosti a jeho případné dopady na sociální vazby,“ přibližuje téma manažerka národního koordinačního týmu Jitřenka Navrátilová. 

V Evropě navštívilo Noc vědců v roce 2018 okolo 1,5 milionu návštěvníků, v Česku to loni bylo okolo 70 tisíc lidí.

Kde všude se letos Noc vědců koná (je to více než 30 míst po celé republice, od Děčína až po Opavu) a jaké novinky letos organizátoři připraví, bude na webu www.nocvedcu.cz, ale také v magazínu Universitas, který je mediálním partnerem Noci vědců.