Krátké filmy studentek a studentů pražské FAMU sklízí úspěchy na evropských i světových festivalech. Například Dcera režisérky Darii Kashcheevy získala téměř 60 trofejí z nejvýznamnějších festivalů světa včetně nominace na Oscara. Tento krátký snímek – ale i díla sedmi dalších režisérek – nyní mohou na velkém plátně vidět i čeští diváci, a to díky novému projektu FAMU v kině. Premiéra bude 20. srpna, předpremiéra 12. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.
Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) a distribuční společnost Aerofilms spustí v srpnu novou distribuční platformu FAMU v kině. V novodobé historii této filmové školy tak vůbec poprvé uvedou krátké filmů studentů a čerstvých absolventů do kin po celé zemi.
V pilotním ročníku představí FAMU v kině celkem osm krátkometrážních snímků v jednom celovečerním bloku. Letošní filmy propojuje hlavní téma – ženství, respektive pohled na svět a na lehké i těžké životní chvíle výhradně perspektivou autorek z Katedry animované tvorby FAMU.
„FAMU v kině jsem nastartovala jako svůj magisterský projekt při studiu produkce. Každoročně by měl představit to nejzajímavější ze studentské tvorby a uvést do distribuce jeden celovečerní blok. V první edici jde primárně o kombinaci úspěšných animovaných filmů za rok 2019 a zcela nových, právě dokončených snímků talentovaných tvůrců,“ popisuje vedoucí projektu Martina Netíková z Katedry produkce FAMU.
Vybrané filmy se snaží přístupnou formou otevřít několik vztahových témat. Loutkové drama Dcera Darii Kashcheevy zkoumá neporozumění mezi otcem a dcerou, zatímco Sh_t Happens Michaely Mihályi a Davida Štumpfa s černým humorem účtuje se sexuální frustrací v partnerských vztazích.
Výtvarně experimentální dokument M E Z E R Y Nory Štrbové vychází z osobního příběhu autorčina bratra a jeho boje se smrtelnou nemocí. Skrze tuto nešťastnou událost zkoumají M E Z E R Y lidskou paměť a sugestivně balancují na hraně reality.
Animovaný dokument Kdo se se mnou zatočí Adely Križovenské zase na základě dvou reálných výpovědí poukazuje na stále neutěšenou situaci v oblasti dětské ústavní péče po roce 1989.
Film Podle Sylvie režisérky Vericy Pospíšilové Kordić se vtipem ukazuje každodenní střídání ženských rolí tak, jak ho společnosti i rodina vyžaduje. Poetický snímek Schovka je návrat autorky, kterou je Barbora Halířová, do dětství.
V rámci povinného cvičení posluchačů Katedry animované tvorby FAMU, takzvaného lip sync (přesná synchronizace pohybu rtů a zvuku) vznikl i úsměvný snímek Ahoj od Anny Paděrové, který je svým způsobem poctou režisérovi Miloši Formanovi. Pásmo uzavírá krátké humorné cvičení na ploškovou animaci s názvem Měj se ráda, které vytvořila Alžběta Suchanová a které poukazuje na zbytečný tlak médií a společnosti na dokonalost ženského těla.
Všechny absolventské filmy představené v pásmu FAMU v kině 01 mají za sebou velké festivalové úspěchy, v případě filmu Dcera dokonce ten největší, kterého lze v oblasti filmového průmyslu dosáhnout: Dcera má za sebou téměř 60 trofejí z nejvýznamnějších festivalů světa včetně nominace na Oscara a je nyní nominována na BAFTA Student Awards za nejlepší animovaný film.
SH_T HAPPENS mělo světovou premiéru v loňském roce na festivalu v Benátkách a má za sebou uvedení na festivalech, jako například Sundance nebo Palm Springs.
Snímek Podle Sylvie byl jediným filmem FAMU, který byl letos vybrán do soutěže na nejdůležitější festival animace na světě – Annecy. Anidok M E Z E R Y měl letos svoji světovou premiéru na festivalu Visions Du Réel ve švýcarském Nyonu, což je nejvýznamnější festival dokumentu v Evropě.
Schovka úspěšně putuje po světě již téměř rok a na svém kontě má padesát soutěžních uvedení. Animovaný dokument Kdo se se mnou zatočí se vydává na svoji festivalovou pouť letos a již nyní má potvrzená tři zahraniční uvedení.
FAMU v kině chce krátké animované filmy představit mimo jiné jako elegantní prostředek k otevření širší diskuze. Díky zkušenostem získaným provozováním Aeroskola.cz chtějí Aerofilms spolu s FAMU také zasáhnout studenty a žáky středních školy, pro které je v nabídce českých kin stálý nedostatek snímků.