Studující na výjezdy do zahraničí nejsou připraveni, většina z nich je ve stresu. Pomoci má série workshopů

České vysoké učení technické v Praze společně s dalšími evropskými partnery z Litvy (Vilnius Tech), Slovinska (Academia Maribor) a České republiky (Univerzita Palackého v Olomouci, OUSHI) vytvořilo projekt COSTABEX, který má za cíl podpořit duševní zdraví studujících vyjíždějících do zahraničí. Nabízí jim trénikové programy naživo, poradenské e-maily i tipy na shánění bydlení či učení se jazyku. 

„Všímali jsme si toho, že studující na výjezd do zahraničí nejsou připraveni. Postrádají znalosti v oblasti péče o své zdraví. Provedli jsme dotazníkové šetření, ze kterého vyplynulo, že je potřeba ukázat studentům, s čím se v zahraničí mohou setkat a naučit je technikám, jak se situacemi a pocity pracovat,“ uvádí Eva Kopecká, koordinátorka projektu. 

Rovněž čísla z dosavadních výzkumů byla alarmující. Například studie z roku 2021 zjistila, že 80 procent studentů se pravidelně či příležitostně cítí ve stresu (Anxiety and Depression Association of America, 2021). 

„Complety Study Abroad Experience“, zkráceně COSTABEX, přináší nástroj podpory studentů nejen před odjezdem, ale i při pobytu v zahraničí a návratu zpět do České republiky. Projekt byl podpořen skrze program Erasmus+.

Studující mají veškeré podpůrné materiály k dispozici a mohou se tak k nim kdykoliv dle své potřeby vrátit. 

Tréninkový program naživo i online

Jaké výstupy projekt nabízí? Jedním z výstupů je tréninkový program. Jde o sérii sedmi workshopů, které se pro studenty a studentky uskutečnily na všech partnerských univerzitách a díky zpětné vazbě byly průběžně upravovány a vylepšovány. 

Workshopy pokrývají témata duševního zdraví, ale i další, která mají pomoci studujícím k tomu, aby ze svého pobytu v zahraničí vytěžili maximum - Stress management, Duševní zdraví, Krizové situace, Konflikty, Kulturní šok, Finance a Mezikulturní komunikace. 

Všechny tyto workshopy se uskutečnily v prezenční formě. Studující, kteří se neměli možnost prezenčních workshopů před výjezdem zúčastnit, mohou zhlédnout záznamy webinářů na webu. 

Na webové stránce projektu je rovněž ke každému workshopu řada podpůrných materiálů. Vedle zmíněného záznamu je to také krátké video, souhrn toho, co se účastník dozví a prezentace ke stažení. 

Vše doplňují meditační nahrávky jako například „skenování těla“ nebo „všímavost při stravování“. Pro lektory a lektorky následných workshopů je také připraven návrh průběhu a klíčové body jednotlivých setkání. 

„Určitě mi to dalo nějaký náhled na to, co mě v zahraničí může čekat, určitě mě to uklidnilo, bylo super i poznat další lidi, kteří jedou na Erasmus, že v tom nejsem sám a bylo to hodně i takové uvědomovací,“ uvedl jeden z absolventů workshopů v následných hloubkových rozhovorech. 

Poradenské e-maily

Druhým výstupem projektu jsou poradenské e-maily. Jde o patnáct e-mailů, které jsou studentům a studentkám zasílány před výjezdem, při pobytu v zahraničí a po návratu. 

Témata e-mailů byla sestavena ve spolupráci se studentským klubem Erasmus Student Network a obsahově doplňují tréninkový program. E-maily pokrývají témata jako jazyková vybavenost, rady pro studium, studentské kluby, kulturní adaptace nebo osobní rozvoj. 

Vedle poradenských e-mailů jsou studentům na webové stránce projektu k dispozici i další užitečné zdroje – například na hledání bydlení, učení se cizího jazyka, počasí nebo stravování. Důležitou částí tohoto výstupu jsou také kontakty na poradenská centra partnerských univerzit, od psychologického, přes sociální poradenství, až po studijní poradenství.

Web s podklady 

Třetím výstupem projektu je pak právě samotná webová stránka, která sdružuje veškeré materiály a podklady. Obsahuje nejen různé odkazy, audia, videa a prezentace pro studující, ale také materiály pro zástupce univerzit, kteří mají zájem projekt (či jeho části) implementovat na své univerzitě, dále podklady pro poradenské e-maily, propagační video o projektu a rozšířené prezentace z tréninkového programu pro lektory workshopů - zaměstnance zahraničních oddělení a poradenské pracovníky. 

Materiály pro studující a instituce jsou doplněny kvízem. Ten má za cíl pomocí několika otázek zábavnou formou prověřit znalosti v oblastech, které projekt pokrývá. 

Všechny výstupy jsou dostupné v anglickém, českém, litevském a slovinském jazyce. Část informací je na webu pak i v jazyce španělském. Již zmíněná příručka pro zástupce univerzit, tzv. handbook. je rozsáhlý dokument, který představuje projekt, výstupy a krok za krokem dává návod, jak výstupy projektu implementovat. Veškeré materiály na webové stránce jsou k dispozici k využití.  

„Důležité pro nás je to, aby studenti věděli, že univerzita a pracovníci zahraničního oddělení jsou tu pro ně a slouží jako podpora pro jejich výjezd. Studenti a studentky, nejste v tom sami,“ dodává Eva Kopecká.