Co víme o předsednické zemi Evropské unie? Otázka založila tradici

Co víme o zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie? Už čtvrtým rokem se takto ptají na ústecké univerzitě. Tamní vědecká knihovna každoročně v dubnu a listopadu pořádá Předsednické dny, kdy věnuje pozonost státu, který právě předsedá Evropské unii. Teď je na řadě Rakousko.

„Tato poznávací akce vznikla naprosto spontánně, když v roce 2015 převzalo předsednictví Lotyšsko. Zajímalo nás, co o něm víme, a tak jsme se rozhodli věnovat mu na univerzitě celý měsíc pozornosti,“ popisuje úspěšnou akci tajemnice knihovny Kateřina Koděrová.

Skladba programu předsednických dnů se už ustálila na zažitém schématu, každá země však přináší do organizace svůj specifický osobní aspekt.

Po celý listopad je ve vstupní hale Vědecké knihovny UJEP expozice publikací o Rakousku, o tři patra výše, ve volném výběru, pak výstava Neklidný klid před bouří/rok 1914.

Řada akcí se již odehrála. Zájemci si ještě stihnou vyslechnout přednášku Ivana Farského Cesty po Rakousku známém i neznámém, koná se 28. listopadu od 15 hodin. Ta bude následovat po oficiálním zakončení Rakouských dnů na UJEP samotným rakouským velvyslancem Alexanderem Grubmayrem v počítačové studovně Vědecké knihovny UJEP.

V Rakouské knihovně, která je nedílnou součástí Vědecké knihovny UJEP, je také zveřejněna speciální keška. Tím se katedra germanistiky Filozofické fakulty UJEP zapojuje do celosvětového geocachingu.

Na celý listopad je v knihovně připraven také doprovodný program, díky němuž bude možné si zkusit kvíz o Rakousku nebo se zúčastnit studentského workshopu k literatuře v r. 1918.