Brněnská Noc vědců: robotický barman, pitvy robotů i soudy s nimi

Jedenáct institucí, ale stovky příležitostí podívat se na vědecká pracoviště, do zázemí výzkumu, nebo si i doma něco prakticky vyzkoušet. Tradiční noc vědců v Brně je sice kvůli protiepidemickým opatřením zcela online, milovníci vědy se ale mohou těšit na řadu virtuálních prohlídek, online přednášek, workshopů i soutěží. 

Většina vysokých škol, muzeí a dalších vědeckých či vědecko-popularizačních pracovišť program připravila už od neděle 15. listopadu, a i když vše vyvrcholí v pátek 27. listopadu, na webu www.nocvedcu.cz bude program k vidění až do konce letošního roku.

Letošní téma Noci vědců – Člověk a robot – může vyvolávat dojem, že k vidění budou především technické obory, program brněnských institucí ukazuje, že toto téma proniká všemi oblastmi života. 

Masarykova univerzita

A někde doslova i programem. Například deset fakult a čtyři pracoviště Masarykovy univerzity představí zájemcům robot Karel, který uvede i virtuální prohlídky. Právě v nich si návštěvníci letošní Noci vědců mohou prohlédnou prostory dané fakulty a zároveň přímo v nich najdou i odkazy na jednotlivé prezentace, přednášky, videa či výstavy.

Na Fakultě sociálních studií se tak lidé dozvědí, co znamená data mining, kdo se dostane k jejich osobním datům a jak s nimi nakládá, nebo jak může robot pomoci s aktivním stárnutím.

Právnická fakulta zase láká na krátké soudní jednání, v němž bude řešit, kdo nese odpovědnost za útok robotů a při prohlídce Farmaceutické fakulty mohou lidí zjistit, jak poslouží 3D tiskárna při přípravě léků.

Bohatý program čeká i na dalších pracovištích a zájemci mohou nahlédnout i do Telče, kde má MU své univerzitní centrum

Vysoké učení technické 

Na VUT se to roboty jen hemží a návštěvníci Noci vědců se můžou těšit na programovatelné roboty pracující s rozšířenou realitou, které předvedou odborníci z Fakulty informačních technologií.

Moderní technologie využívá na Fakultě elektroniky a komunikačních technologií i robotický barman, který přijímá objednávky míchaných nápojů přes internet a tamní vědci budou vysvětlovat, že mozkem robotů je umělá inteligence.

Na Fakultě strojního inženýrství se zase zájemci dozví, zda je pro robota lehčí otevřít dveře nebo udělat salto či dvě. Hned několik ukázek pak VUT věnuje otázkám moderní domácnosti. 

VIDA! Science centrum

Bohatý program čeká na virtuální návštěvníky tohoto zábavního vědeckého parku. Zájemci se mohou těšit na záznam pitvy počítače a také video, které vysvětlí, jak tyto přístroje přemýšlí. Aby se lidé nemuseli na roboty jen dívat, budou si moci podle návodu vyrobit i vlastního robůtka ze zubního kartáčku a vibračního motorku. V řadě kvízů si zájemci otestují třeba i to, zda dokáží rozeznat dílo robotického a lidského básníka.

Mendelova univerzita

Jednotlivé budovy univerzity nabízí zájemcům pestrý program. Dozví se, jak se studenti využívají univerzální obráběcí stroj vybavený mimo jiné laserem k výrobě prototypů nového nábytku a mohou tak od návrhu v počítači dospět až k finálnímu výrobku. Zjistí také, jak se dají využít drony při modelování krajiny.

Technické muzeum

Oblíbené muzeum si připomíná 100. výročí od vydání knihy Karla Čapka R.U.R., kde se poprvé objevilo slovo robot. Jeho pracovníci připravili výstavu ROBOT2020, na které si návštěvníci mohou prohlédnout minulost i blízkou budoucnost robotiky. Muzeum vystavuje i roboty sestavené studenty Vysokého učení technického.

Univerzita obrany

Vysoká škola láká na ukázky vojenských robotických vozidel TAROS a toho, jak se vyvíjel robotický systém podpory malých bojových jednotek. Ve videích představí také bezpilotní letouny nebo střelecký trenažér, kde budou také ukázky průchodu střely skrz různé materiály. Zájemcům se představí také studentský projekt AstroPi, z něhož vzešla aplikace použitá na palubě mezinárodní kosmické stanice ISS.

Ústav výzkumu globální změny

Brněnské ústavy Akademie věd ČR se letos k Noci vědců připojí díky Ústavu výzkumu globální změny – CzechGlobe, které připravilo virtuální vizitky svých pracovišť. Návštěvníci se tak podívají například na velké bioreaktory pro kultivaci řas a sinic pro biotechnologické využití, na systémy automatických kultivačních komor, ve nichž vědci pěstují rostliny v podmínkách očekávaného budoucího klimatu, nebo v letecké laboratoři zjistí, jak vypadá dálkový průzkum Země.

Hvězdárna a planetárium Brno

Oblíbená brněnská destinace milovníků vesmíru letos při Noci vědců nabídne zájemcům dvě přednášky, které se budou věnovat tomu, jak dokáží robotické dalekohledy posunout hranice lidského poznání, a jaká je budoucnost průzkumu Marsu.

Centrum dopravního výzkumu

Nahlédnou do laboratoře, kde se zkoumá bezpečnost silničního provozu, dopady dopravní infrastruktury na životní prostředí, parkovací systémy a třeba i autonomní technologie pro dopravu budoucnosti, bude možné díky virtuální prohlídce centra.

Eurocentra

Do programu Noci vědců se zapojí také je informační místo, kam se občané mohou obracet se svými dotazy týkajícími se Evropské unie, Eurocentrum Brno, které připravilo hned několik naučně zábavných aktivit v podobě soutěžních kvízů se zaměřením na evropskou vědu a robotiku či na nejvýznamnější evropské vědce.

FNUSA 

Program připravuje také Fakultní nemocnice u sv. Anny, s ohledem na aktuální situaci však ještě není přístupný.

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 955326.