Významného životního jubilea se dnes dožívá nositel nejvyššího ocenění brněnské umělecké akademie Jiří Suchý, který se narodil 1. října 1931 v Plzni. Mimořádný český divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel, ale také spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu se stal čestným doktorem JAMU 23. května 2002.
Žijící klasik českého divadla se po Rudolfu Firkušném, Ludvíku Kunderovi a Václavu Havlovi stal v pořadí čtvrtým nositelem titulu doctor honoris causa této brněnské vysoké školy. Vedení JAMU Jiřímu Suchému z celého srdce blahopřeje a mimořádnému jubilantovi přeje do dalších let pevné zdraví a hodně sil!
Jeden z nejvýraznějších tuzemských umělců a tvůrců při přebírání čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa před bezmála dvaceti lety v brněnském Besedním domě přednesl zajímavou úvahu o humoru, zvláště o tom českém. Smích totiž Suchý považuje za atribut lidské duše. Ve svých úvahách dospěl v Brně až k pojmu obrana humorem.
„Mám totiž za to, že humor pomáhal významnou měrou našemu národu přežít chronickou nepřízeň osudu,“ řekl po svém dekorování Suchý. Uvedl příklady z Rakouska-Uherska včetně Švejka, vzpomínal na dobu německé okupace, na 50. léta i na sovětskou okupaci. Tehdejší politické anekdoty však hodnotil tento skvělý humorista jako poněkud rozpačité.
Titul čestného doktora dramatických umění Suchému při slavnostnímu zasedání umělecké rady slavnostně předal tehdejší rektor JAMU profesor Alois Hajda. „I když na JAMU Jiří Suchý přímo pedagogicky nepůsobí, bez nadsázky je možno označit ho jako jednoho z nejproduktivnějších externích pedagogů. Do výuky neustále vstupuje svými písněmi a hrami jako výrazná osobnost moderního českého divadla. Školní studio Marta uvedlo již čtyři inscenace, na nichž se Suchý autorsky podílel. Jeho písňová tvorba je pravidelnou součástí koncertů muzikálového herectví i náplní stovek hodin výuky zpěvu všech hereckých oborů,“ prohlásil při ceremoniálu stávající děkan Divadelní fakulty JAMU profesor Václav Cejpek. Ten také pronesl laudatio, které napsal známý brněnský teatrolog Ivo Osolsobě.
„Jestliže nám kdysi Jiří Voskovec a Jan Werich i Jaroslav Ježek svými písničkami pomáhali cosi přežít, pak nám Suchý, Suchý a Šlitr, Suchý a Havlík a znovu Suchý a Molavcová a všichni ti ostatní pomáhali přežít to, co přišlo potom,“ prohlásil z pódia někdejší děkan.
Janáčkova akademie múzických umění v Brně uděluje titul doctor honoris causa od roku 1993 zpravidla světově proslulým umělcům. V řadě šestnácti stávajících čestných doktorů JAMU figurují opravdu zvučná jména Rudolfa Firkušného, Ludvíka Kundery, Václava Havla, Jiřího Suchého, Sira Charlese Mackerrase, Ivana Vyskočila, Zdeňka Mácala, Sira Toma Stopparda, Pierra Bouleze, Emílie Vášáryové, Johna Tyrrella, Vojtěcha Jasného, Eugenia Barbu, Otto Schenka či Vlasty Chramostové.