O českém předsednictví EU se debatovalo na univerzitní EUforia Stage

Evropa jako úkol. České předsednictví EU, jehož motto odkazuje na dílo bývalého prezidenta Václava Havla, předznamenal univerzitní festival EUforia Stage v Pardubicích. Šestice českých vysokých škol připravila na konci května akci, na které propagovala české předsednictví Radě EU a s tím spojené povinnosti i možnosti.

Jihočeská univerzita, Technická univerzita Liberec, Univerzita Hradec Králové, Západočeská univerzita Plzeň i hostitelská Univerzita Pardubice společně v odpoledním bloku přednášek seznámily zájemce s tím, co předsednictví obnáší a na jaká témata se zaměří česká vláda.

Mezi prioritní témata letošního předsednictví bude patřit mimo jiné zvládání uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost Evropy, posílení obranné kapacity a kyberprostoru, odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Organizátoři ale program zaměřili také na priority, které se dotýkají vysokých škol. V dalších přednáškách si tedy přítomní mohli poslechnout o možnostech studijních a pracovních stáží v zemích EU. „Nejznámější je program Erasmus+, který je hrazen z Evropské unie a jehož cílem je, aby se student aklimatizoval v cizím prostředí, naučil se cizím jazykům, navázal kontakt se studenty v zahraničí,“ popsala proděkanka Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice Jana Janderová.

Další přednáška byla plná praktických rad a tipů, jak levně a efektivně cestovat po Evropě vlakem. „Železniční síť v Evropě je nejhustší na světě, takže vlakem je možné dojet do jakékoli země. Student tak může na Erasmus do Říma vyjet klidně po železnici,“ upozornil Petr Vnenk z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Evropskou atmosféru s tematicky zaměřenými aktivitami, kvízy i vyprávěním českých a zahraničních studentů, podtrhla také nabídka občerstvení. Zájemci mohli ochutnat jídla typická pro jednotlivé země Evropské unie, např. španělské churros, řecké a francouzské sýry, maďarské i německé klobásy, belgické hranolky nebo zmrzlina podle italských receptur.

Večerní blok byl plný hudby, o kterou se postaraly známé české kapely. Na pódiu vystoupily hudební skupiny Vanua2, Voxel & Spol. a celou akci zakončila kapela Sto zvířat.

Akce se konala v rámci projektu Komunikace priorit a témat českého předsednictví Radě EU se zaměřením na problematiku vysokého školství a vzdělávání.