Jaké jsou aktuální výzvy v kyberbezpečnosti? Je umělá inteligence bezpečná? Jak předcházet kybernetické kriminalitě a jak ji lze digitálně vyšetřovat? Co je to postkvantová bezpečnost a jak vypadá tvorba mezinárodní kvantové sítě? A jaký je národní plán výzkumu a vývoje v oblasti kyberbezpečnosti? Odpovědi na tyto i další otázky poskytne třídenní mezinárodní konference European Conference on Security Research in Cyberspace, která v pondělí začíná v Brně.
U příležitosti českého předsednictví Radě EU ji spolupořádají Masarykova univerzita, Ministerstvo vnitra ČR a Vysoké učení technické v Brně.
Konference začíná v pondělí 12. září ve 13:30 v Univerzitním kině Scala a kromě témat jako kyberkriminalita, bezpečná umělá inteligence, ochrana kritických infrastruktur státu či vzdělávání a prevence v kyberbezpečnosti nabídne i praktickou ukázku nejnovějšího vybavení v laboratořích Masarykovy univerzity a VUT.
Diskutovat se bude také o moderní kryptografii, tvorbě mezinárodní kvantové sítě či zpracování obrazu, představena bude také koncepce Národního plánu výzkumu a vývoje v oblasti kyberbezpečnosti.
Hlavní řečníkem bude profesor prestižní univerzity v belgické Lovani profesor Bart Preneel, vedoucí uznávané výzkumné skupiny COSIC, který se zabývá výzkumem v oblasti informační bezpečnosti, kryptografie a ochrany soukromí. Profesor Preneel je také bývalým prezidentem Mezinárodní asociace pro kryptologický výzkum a autorem více než 400 vědeckých publikací a pěti patentů.
Universitas chystá shrnutí z konference a též rozhovory s vybranými hosty.
Kompletní seznam všech řečníků a program konference jsou k dispozici na webu https://eu-secres.eu