O snazší záchranu životů divokých zvířat se zasadila Univerzita Hradec Králové. Podílela se na vývoji aplikace Zachraň zvíře, která již funguje na území celé České republiky. Aplikace pro chytré telefony umožní člověku, který najde nemocné nebo zraněné zvíře, kontaktovat přímo příslušnou záchrannou stanici, což výrazně šetří čas na převoz a záchranu zvířete, stejně jako čas a prostředky hasičů a obcí. Lidé totiž často kontaktovali hasiče, útulky pro domácí zvířata či stanice od místa nálezu velmi vzdálené. Občas dokonce vozili zvířata do stanic zbytečně.
„Nálezci už nemusejí volat hasiče a vedení obcí a domlouvat se s nimi, kam zvíře převézt. Díky aplikaci přesně vědí, kde je nejbližší záchranná stanice pro volně žijící zvířata, které mohou zvíře předat. Aplikace je pro nás doslova darem z nebes,“ pochvaluje si Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), pro který novinka vznikla.
V záchranných stanicích zase doufají, že ubyde zbytečně donesených mláďat, protože díky telefonátům bude možné přesvědčit nálezce, že některé případy nevyžadují převzetí zvířete do péče. Aplikace je ke stažení zdarma pro systémy iOS i Android a již nyní si ji stáhlo přes 7 tisíc Čechů.
Zlepšení vyvinuli studenti během tří měsíců
Autorem aplikace je vývojář Miroslav Poživil, který ji zdarma nabídl k dispozici ČSOP. Už pár dní po zahájení se s její pomocí podařilo zachránit dravce motáka. „Na ten nápad mě přivedla přítelkyně, která si uvědomila, že by se celý proces předávání nalezených zvířat mohl zlepšit,“ říká Poživil. Sám ale vyvinul pouze verzi pro iOS, což nestačilo. K vývoji verze pro Android se nabídla Univerzita Hradec Králové. Během tří měsíců ji vytvořili studenti tamější Fakulty informatiky a managementu. Vývoj trval studentům dva měsíce a další měsíc projekt vylepšovali, aby byla aplikace použitelná pro všechny modely telefonů. Studenti i pedagogové si pochvalují především to, že se jedná o projekt, který je prospěšný a použitelný v praxi, a že tedy nemusí pracovat na projektech takříkajíc „do šuplíku“.
Telefon sám vyhledá nejbližší stanici a nabídne zaslat fotografii
Aplikace Zachraň zvíře díky poloze GPS vyhledá záchrannou stanici, v jejíž působnosti se právě nálezce nachází, a rovnou nabídne možnost do stanice zavolat. Stejně tak umožní poslat do záchranné stanice GPS souřadnice místa nálezu, nebo naopak naviguje do stanice, pokud se nálezce domluví na předání zvířete tam. Samozřejmostí je také možnost zaslat do stanice fotografii zvířete pro jeho snadnější identifikaci.
„Zařízení navíc nabídne lidem, aby příslušnou záchrannou stanici podpořili pomocí finanční sbírky, což také velmi vítáme,“ dodává Nezmeškalová. Kolik přesně zvířat se již podařilo díky novince zachránit, ČSOP neeviduje. Odhadem to ale bude zřejmě několik stovek a nyní na jaře a v létě bude jejich počet strmě stoupat. Celkem je v České republice 33 záchranných stanic pro zraněné volně žijící živočichy. Ročně dostanou do péče zhruba 20 tisíc zvířat a více než polovinu z nich vrátí do zpět do volné přírody.
Autorka je redaktorkou Hospodářských novin.